FAQ - Pytania i odpowiedzi

Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne
Aparaty ortodontyczne w Aurident w pytaniach i odpowiedziach.

Spis treści:

  • Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli?
  • Czy noszenie aparatu stałego ortodontycznego boli?
  • Jak długo trwa założenie aparatu ortodontycznego?
  • ile trwa wizyta kontrolna przy noszeniu aparatu ortodontycznego?
  • Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
  • Jak dbać o aparat ortodontyczny?
  • Czego nie można jeść podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
  • Czy mając stały aparat ortodontyczny, można używać elektrycznej szczoteczki do zębów?
  • Czy można założyć aparat ortodontyczny, jeśli ma się martwe zęby?
  • Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?
  • Czy u osoby dorosłej warto jeszcze zakładać aparat ortodontyczny?
  • Czy po założeniu aparatu ortodontycznego zmienią mi się rysy twarzy?
  • Co robić kiedy aparat ortodontyczny powoduje krwawienie?
  • Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w całowaniu?
  • Czy noszenie aparatu ortodontycznego ma wpływ na ciążę?
  • Czy po zdjęciu aparatu ortodontycznego pozostają na zębach ślady po zamkach?
  • Co jeść przez pierwsze dni po założeniu aparatu?
  • Czy mycie zębów po posiłku zapobiega przebarwieniu aparatu ortopedycznego?
  • Jak szybko widać pierwsze efekty leczenia ortodontycznego?
  • Czy mogę stosować irygator, jeśli mam założony stały aparat ortodontyczny?
  • Czy można samemu naprawiać aparat ortodontyczny?
  • Czy mieszkając w Wielkiej Brytanii mogę się leczyć ortodontycznie w Auridencie?
  • Co wpływa na przebarwienie ligatur?
  • Do czego stosuje się wosk w aparatach ortodontycznych?

Czy zakładanie aparatu boli?

Zakładanie aparatu jest bezbolesne. Pacjent podczas zakładania aparatu ortodontycznego nie czuje żadnego bólu. Zabieg jest pracochłonny, więc należy uzbroić się w cierpliwość i liczyć się z dłuższą wizytą w gabinecie stomatologicznym. Po założeniu aparatu możliwe jest  odczuwanie pewnego dyskomfortu objawiającego się nadwrażliwością zębów, która mija od 5 do 10 dni po zabiegu.

Czy noszenie aparatu stałego ortodontycznego boli?

Podczas noszenia aparatu stałego pacjent nie powinien odczuwać żadnego bólu – aparat ortodontyczny nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Natomiast po wizycie aktywacyjnej podobnie jak po montażu aparatu może wystąpić nadwrażliwość zębów trwająca od 2 do 3 dni. Nieprzyjemny ucisk to zjawisko normalne – oznacza postępującą korektę ustawienia zębów. Brak bólu nie oznacza, że korekta nie następuje – każdy pacjent inaczej odczuwa noszenie aparatu. W przypadku nieustającego bólu występującego w związku z noszeniem aparatu należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Jak długo trwa założenie aparatu ortodontycznego?

Wizyta w gabinecie w celu założenia stałego aparatu ortodontycznego powinna potrwać 45 minut.

Ile trwa wizyta kontrolna przy noszeniu aparatu ortodontycznego?

Czas trwania wizyty kontrolnej zależy od dbałości pacjenta o aparat i higienę zębów oraz od etapu, na którym znajduje się leczenie zgryzu. Przeważnie spotkanie z ortodontą zajmuje od 15 do 30 min.

Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Nosząc aparat ortodontyczny, zdecydowanie więcej czasu należy poświęcić na codzienną higienę zębów i elementów aparatu. Pacjenci powinni stosować akcesoria przeznaczone do aparatów i zębów, do których należą: pasty i płyny do płukania ust, szczoteczki oraz wycierki. Konsekwencją braku dbałości o higienę uzębienia będą białe plamy, które są nie usuwalne i prawdopodobnie przekształcą się w ubytki próchnicowe.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Przede wszystkim nie należy spożywać produktów, które mogą uszkodzić elementy aparatu ortodontycznego. Ważna jest także odpowiednia higiena zębów i korzystanie z past oraz szczoteczek, które nie przyczynią się do zniszczenia aparatu. Podczas uprawiania sportów należy zachować szczególną ostrożność i nosić specjalistyczne ochraniacze.

Czego nie można jeść podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Osoby noszące aparaty ortodontyczne nie powinny jeść twardych produktów – orzechów, cukierków, czekolady, owoców pestkowych, jabłek, marchewek (wyjątkiem jest gotowana lub rozdrobniona marchew). Nie należy sięgać również po słodycze ciągnące się i oklejające zęby – batony, nugat, toffi czy guma do żucia.

Czy mając stały aparat ortodontyczny, można używać elektrycznej szczoteczki do zębów?

Tak. Decydując się na aparat ortodontyczny, nie trzeba rezygnować z używania szczoteczki elektrycznej.

Czy można założyć aparat ortodontyczny, jeśli ma się martwe zęby?

Aparat ortodontyczny może być noszony w przypadku posiadania martwych zębów. Ze względów zdrowotnych należy jednak zadbać o jego prawidłowe wyleczenie.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny stosuje się w celu wyleczenia wady zgryzu poprzez wykorzystanie leczenia ortodontycznego. Efektem tego procesu są przede wszystkim zdrowe zęby, zachowanie dobrej kondycji przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Noszenie aparatu ortodontycznego w niektórych przypadkach pomaga zniwelować wady wymowy, a co ważniejsze wpływa na dobre samopoczucie wywołane prostymi i pięknymi zębami.

Czy u osoby dorosłej warto jeszcze zakładać aparat ortodontyczny?

Przez całe życie należy dbać o zęby, a leczenie ortodontyczne można podjąć, będąc w każdym wieku. Noszenie aparatu ma przede wszystkim zapewnić zdrowie zębów i przyzębia, choć wiele osób decyduje się korektę uzębienia ze względów estetycznych.W niektórych przypadkach (jeśli występują braki zębów) leczenie ortodontyczne jest pierwszym etapem przygotowującym do leczenia implantoprotetycznego lub protetycznego. Pacjentom, którym zależy na dobrej prezencji, polecamy zakładanie aparatu ortodontycznego wyposażonego w zamki kosmetyczne lub lingwalne (znajdujące się od strony języka).

Czy po założeniu aparatu ortodontycznego zmienią mi się rysy twarzy?

Zakładając aparat ortodontyczny nie należy obawiać się zmiany rysów twarzy. Zamki są niewielkie i nie wpływają na zmianę kształtu buzi pacjenta.

Co robić kiedy aparat ortodontyczny powoduje krwawienie?

Krwawienia związane z założeniem aparatu mogą być związane z różnymi problemami występującymi w jamie ustnej. Ich najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena, przyczyniająca się do powstania stanu zapalnego dziąseł. Innym powodem pojawienia się krwi są otarcia śluzówki (tak zwane odleżyny). Podczas wizyty kontrolnej najlepiej porozmawiać z lekarzem ortodontą i zapytać się o sposoby radzenia w sytuacjach wystąpienia krwawienia. Np. aby zapobiegać otarciom od elementów aparatu ortodontycznego, należy stosować zabezpieczający wosk. Dodatkowo powstałe ranki smaruje się delikatną maścią leczniczą.

Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w całowaniu?

Nasi pacjenci nie skarżą się, aby aparat przeszkadzał w całowaniu 🙂 Wspominają nawet o nowych, niespotykanych doznaniach…

Czy noszenie aparatu ortodontycznego ma wpływ na ciążę?

Nie, aparat ortodontyczny w żaden sposób nie wpływa na przebieg ciąży. Mimo wszystko radzimy poinformować lekarza prowadzącego o stosowanym leczeniu ortodontycznym.

Czy po zdjęciu aparatu ortodontycznego pozostają na zębach ślady po zamkach?

Jeśli pacjent dba o higienę jamy ustnej i stosuje się do wskazówek ortodonty, po zdjęciu aparatu na zębach nie zostaną żadne ślady.

Co jeść przez pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego?

W pierwszych dniach po założeniu aparatu możliwe jest odczuwanie pewnego dyskomfortu i nadwrażliwości zębów. Aby ich nie obciążać, proponujemy przejście na miękką dietę. Im bardziej rozdrobnione będą spożywane pokarmy, tym lepiej dla korygowanych zębów.

Czy mycie zębów po posiłku zapobiega przebarwieniu aparatu ortopedycznego?

Tak. W przypadku zjedzenia posiłku zawierającego czynnik barwiący, należy niezwłocznie udać się do łazienki, by dokładnie umyć zęby oraz aparat ortodontyczny. Odpowiednia higiena przyczyni się do zachowania elementów aparatu w doskonałej kondycji i zapobiegnie powstawaniu plam na zębach.

Jak szybko widać pierwsze efekty leczenia ortodontycznego?

Pierwsze efekty można zaobserwować już podczas pierwszej wizyty kontrolnej. Po trzech miesiącach zmiany w uzębieniu są wyraźne. Należy jednak pamiętać, że proces leczenia ortodontycznego wymaga cierpliwości i wytrwałości – u każdego pacjenta przebiega nieco inaczej.

Czy mogę stosować irygator, jeśli mam założony stały aparat ortodontyczny?

Tak. Używanie irygatorów należy do najskuteczniejszych metod poprawy higieny jamy ustnej. W leczeniu ortodontycznym nie ma przeciwwskazań do korzystania z tych urządzeń.

Czy można samemu naprawiać aparat ortodontyczny?

W żadnym wypadki nie należy podejmować się naprawy aparatu ortodontycznego! Brak właściwej wiedzy może doprowadzić do nieprawidłowego nastawienia poszczególnych elementów aparatu, co w konsekwencji przyczyni się do szkodzenia zdrowiu zębów. Podczas leczenia często zdarza się odklejenie pojedynczego zamku lub pierścienia. Jeśli „usterka” nie wywołuje dużego dyskomfortu, warto zaczekać do kolejnej wizyty w gabinecie stomatologicznym. W przypadku poważniejszych problemów z aparatem, należy niezwłocznie umówi się na spotkanie z lekarzem.

Czy mieszkając w Wielkiej Brytanii mogę się leczyć ortodontycznie w Auridencie?

Oczywiście, przyjmujemy pacjentów mieszkających w różnych regionach Polski oraz na terenie Wielkiej Brytanii. Odległość nie stanowi dla nas żadnego problemu. Należy jedynie pamiętać o rezerwacji terminów na kolejne wizyty i zaplanowaniu spotkań z wyprzedzeniem. Regularne kontrole odbywają się co 6, a nawet co 8 tygodni, więc można sobie spokojnie zaplanować przyjazd lub przylot do Polski na badanie i zweryfikowanie efektów leczenia ortodontycznego.

Co wpływa na przebarwienie ligatur?

Aby nie doprowadzić do przebarwienia ligatur (oraz innych ich elementów w przypadku niektórych aparatów ortodontycznych), powinno się unikać spożywania produktów spożywczych zawierających silne barwniki. Należą do nich między innymi:

  • Owoce: wiśnie, jagody, borówki, czarna porzeczka, aronia
  • Warzywa: czerwona papryka, czerwone buraki,
  • Przyprawy: curry, kurkuma
  • Napoje ciepłe i zimne: kawa (również z mlekiem), większość gatunków herbaty, produkty słodzone typu cola, soki z barwiących owoców, czerwone wino,
  • Sosy wzbogacone barwiącymi składnikami: sos sojowy, sos chili, sos tabasco, a także sosy, w których składzie znajdują się wyżej wymienione owoce, warzywa lub przyprawy,
  • barwione słodkości: lizaki, lody, cukierki oraz żelki (uwaga na produkty barwiące język!),
  • papierosy.

Elementy aparatu ortodontycznego takie jak zamki i łuk bardzo rzadko ulegają przebarwieniom. Można na nich zauważyć nalot, który pojawi się na skutek spożywania wyżej wymienionych produktów spożywczych.

Do czego stosuje się wosk w aparatach ortodontycznych?

Wosk stosuje się w celu zabezpieczania tych elementów aparatu, które mogą powodować podrażnienie śluzówki jamy ustnej. Jego użycie zalecane jest wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach, np. podczas odczuwania dyskomfortu wywołanego noszeniem aparatu. Jeśli dodatkowo pojawiają się krwawienia, jest to sygnał, aby skorzystać z wosku. Wytwarza on warstwę ochronną, zabezpieczając podrażnione miejsce.

Call Now Button