Periodontologia

narzędzia dentystycznePeriodontologia zajmuje się przyzębiem, czyli aparatem zawieszeniowym zęba. Jest to bardzo niedoceniana dziedzina stomatologii, mimo że kluczowa dla każdej kontroli stomatologicznej. W czasie kontroli lekarz dentysta ocenia zdrowie całej jamy ustnej, w tym dziąseł, w których umiejscowiony jest ząb. Wszakże nawet najzdrowszy ząb będzie zagrożony, gdy szwankować będzie jego fundament. Właściwie wykonywane zabiegi periodontologiczne pozwalają zapobiec częstej przyczynie utraty zębów – paradontozie.

Aby zobrazować, jak ważną i niedocenianą dziedziną jest periodontologia, przedstawiamy statystyki:

  • zatrważające 90% osób ma chore przyzębie;
  • ponad 40% Polaków powyżej 60 roku życia nie posiada ani jednego zęba;
  • bezzębie w stosunkowo młodym wieku 35-44 lata wynosi aż 4%;
  • 62,3% mężczyzn w wieku  65-74 lat wymaga używania protez częściowych w żuchwie i 53,8% w szczęce;
  • zdrowe przyzębie w wieku 65-74 lata ma tylko 5,6 % mężczyzn.

Kadra naszej kliniki bez wytchnienia stara się obniżyć te statystyki za pomocą:

  • profilaktyki i promowania właściwej higieny jamy ustnej;
  • regularnego usuwania kamienia nazębnego;
  • kiretażu, czyli zabiegu czyszczenia kieszonek zębowych;
  • szynowania zębów;
  • sterowanej regeneracji tkanek.

Zapraszamy do AuriDent, razem zadbamy o to, aby Twoje zęby zostały na miejscu.

higienaHIGIENA JAMY USTNEJ – szczotkowanie, nitkowanie, płukanki – właściwa higiena jamy ustnej zaczyna się od szczotkowania zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Zawarty w pastach fluor pomaga zachować zdrowie zębów i dziąseł. Należy jednak pamiętać, że samo szczotkowanie nie wystarcza. Konieczne jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, gdyż dociera ona do miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Ważnym zabiegiem profilaktycznym jest także płukanie jamy ustnej płynami zawierającymi środki przeciwbakteryjne. Ma to szczególnie znaczenie przy stanach zapalnych jamy ustnej lub po zabiegach chirurgicznych. Nasi lekarze ustalą indywidualny program higieny jamy ustnej, dostosowany do Państwa potrzeb.

kamienUSUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO – Przed rozpoczęciem leczenia, każdy pacjent jest poddawany profesjonalnemu oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego, nad- i poddziąsłowego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia w efekcie, którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym. W naszym Centrum zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego wykonujemy przed rozpoczęciem leczenia zachowawczego, protetycznego czy ortodontycznego.

 kiretazKIRETAŻ – czyszczenie patologicznej kieszonki przyzębnej z obumarłego nabłonka i tkanki ziarninowej. Efektem tego zabiegu jest spłycenie kieszonki, pokrycie jej zdrowym nabłonkiem oraz ustąpienie stanu zapalnego, co prowadzi do lepszego umocowania zębów.

 

 

szynowanieSZYNOWANIE ZĘBÓW – w przypadku zwiększonej patologicznej ruchomości zębów można zapobiec ich utracie poprzez szynowanie i ligaturowanie. Oba te zabiegi hamują przechylanie się zębów i ich wysuwanie z wyrostka oraz zapobiegają powstawaniu urazu zgryzowego.

 

 

regeneracjaSTEROWANA REGENERACJA TKANEK– odtworzenie struktury i funkcji tkanek przyzębia. Wykorzystuje się tu szereg preparatów pochodzenia naturalnego i syntetycznego (tzw. biomateriałów), regenerujących kość wyrostka zębodołowego i redukujących głębokość kieszonek przyzębnych.