implanty stomatologiczne

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym. Jak przebiega proces leczenia?

Pacjenci często odczuwają liczne wątpliwości związane z czekającym ich zabiegiem wszczepienia implantów zębowych. Czy boli, ile trwa rekonwalescencja, jakie są przeciwwskazania – to tylko niektóre z najczęściej zgłaszanych obaw, które powinny zostać szczegółowo wyjaśnione przez lekarza już podczas pierwszych wizyt.

Stomatolog musi również starannie omówić kolejne etapy, których pacjenci mogą się spodziewać w związku z planowanym leczeniem.

Implantologia to dziedzina, która w ostatnich latach mocno się rozwinęła, dzięki czemu obecnie doświadczony lekarz może niemal w każdym przypadku wykonać odbudowę uśmiechu, nawet jeśli pacjent posiada duże ubytki w uzębieniu. Proces wszczepienia implantów zębowych jest wieloetapowy – wymaga od pacjenta zarówno stawienia się na kilku wizytach w gabinecie dentystycznym, jak i wykonania zleconych badań. Wszystkie te kroki to jednak konieczność, a ich precyzyjna realizacja stanowi gwarancję uzyskania estetycznego oraz trwałego efektu.

Etap I – przed zabiegiem. Wywiad, badania i plan leczenia

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza drobiazgowy wywiad – pytania dotyczą nie tylko historii leczenia stomatologicznego, ale też innych chorób (np. choroby przewlekłe, leki przyjmowane na stałe, przebyte operacje). Ponadto stomatolog przedstawia wstępny kosztorys oraz informuje pacjenta o zagrożeniach związanych z zabiegiem i wyjaśnia wszystkie pojawiające się w związku z tym wątpliwości.

W trakcie konsultacji zostaje przeprowadzone podstawowe badanie jamy ustnej mające na celu ocenę np. zaawansowania próchnicy czy ewentualnego stłoczenia zębów. Lekarz zleca też wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz w zależności od potrzeb pacjenta, tomografii komputerowej zębów. Dodatkowo zabiegi z zakresu implantologii stomatologicznej powinny być poprzedzone badaniami laboratoryjnymi pozwalającymi zweryfikować ogólny stan zdrowia.

Etap II – zabieg. Wszczepienie implantu zębowego

Zabieg rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego, które w większości przypadków w zupełności wystarcza, by pacjent czuł się komfortowo i nie odczuwał bólu. Następnie chirurg stomatolog za pomocą wiertła wykonuje otwór posiadający wymiary odpowiadające wcześniej przygotowanemu implantowi. Po wprowadzeniu implantu na właściwe miejsce lekarz wkręca śrubę zamykającą i zaszywa dziąsło (szwy należy zdjąć po ok. tygodniu). Co ważne dla wielu pacjentów, zabieg wszczepienia implantu zwykle nie trwa dłużej niż 20–30 minut.

Etap III – po zabiegu. Rekonwalescencja

Aby rana prawidłowo się zagoiła, pacjent musi starannie dbać o higienę jamy ustnej – lekarz zawsze informuje, jakich zaleceń należy bezwzględnie przestrzegać, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego. W razie wystąpienia bólu, który może pojawić się zwłaszcza w pierwszych godzinach i dniach po zabiegu, wskazane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz wykonywanie zimnych okładów.

Proces gojenia może trwać kilka miesięcy, ale z każdym dniem pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort. Podczas rekonwalescencji na implant zostaje nałożona korona tymczasowa, dlatego możliwe jest wrócenie do swoich stałych aktywności bez zakłopotania wywołanego widocznymi ubytkami w uzębieniu.