Zalecenia po zabiegu extrakcji

Po zabiegu ekstrakcji tamponik trzymać przez 30 min w jamie ustnej, przez 2 godziny nic nie jeść, nic nie pić.

Krwawienie: Proszę nie płukać ust wodą, nawet w przypadku braku krwawienia z zębodołu. Trzeba pamiętać, że częste płukanie ust nie zatrzymuje krwawienia, natomiast może opóźnić proces gojenia i nasilić ból. W normalnych warunkach ślina może być podbarwiona krwią przez około 1 dzień. Jeżeli występuje większe krwawienie, to należy zwinąć czysty płatek gazy i umieścić ją na ranie ekstrakcyjnej, po czym utrzymywać ją pod naciskiem zębów przez 10 minut. Zwykle po tym okresie krwawienie ustępuje.

Ból: Efekt znieczulenia może utrzymywać się do 2 godzin po zabiegu. W miarę ustępowania znieczulenia odczuwany może być ból. Jeżeli jest on nasilony, proszę zażyć środek przeciwbólowy.

Zimne okłady: Proszę stosować zewnętrznie zimne okłady na policzek w okolicy usuniętego zęba. Należy przy tym zachować ostrożność, gdyż zbyt zimne okłady mogą nasilić ból i zahamować proces gojenia.

Posiłki: Proszę spożywać tylko bardzo miękkie pokarmy (bez mocnych przypraw) i przeżuwać je po stronie przeciwnej względem usuniętego zęba.

 

Inne zalecenia:

Nie wolno:

  1. Palić papierosów,
  2. Pić alkoholu i płynów gazowanych,
  3. Wykonywać ciężkiej pracy fizycznej przez 7 dni.

 

Proszę się zgłosić na wizytę kontrolną w wyznaczonym terminie.

W razie wystąpienia jakichkolwiek komplikacji przed terminem wizyty
kontrolnej w naszym gabinecie proszę dzwonić pod numer

+48 (71) 34 126 04     lub     +48 601 084 886