Choroby od zepsutych zębów. Jak ich uniknąć?
Leczenie zębów jest niezbędne nie tylko dlatego, żeby nie bolały i ładnie się prezentowały. Pozostawienie psujących się zębów własnemu losowi, czy próba leczenia ich domowymi sposobami może mieć bardzo negatywne skutki dla całego
Leczenie zębów jest niezbędne nie tylko dlatego, żeby nie bolały i ładnie się prezentowały. Pozostawienie psujących się zębów własnemu losowi, czy próba leczenia ich domowymi sposobami może mieć bardzo negatywne skutki dla całego organizmu. Nawet senniki tłumaczą sny o zębach jako zwiastujące choroby i problemy. Nie należy ich więc bagatelizować w żadnym wypadku.
Najczęstsze choroby zębów i ich przyczyny.
Choroby zębów mogą wynikać z przyczyn niezależnych od nas i takich, na które nasze codzienne przyzwyczajenia mają ogromny wpływ. Są to najczęściej różnego rodzaju wady zgryzu, próchnica, parodontoza, nadwrażliwość, ropnie, zapalenie miazgi zębowej.
W jamie ustnej mamy kwaśny odczyn pH, który razem z bakteriami pochodzącymi z resztek jedzenia niszczą szkliwo i dziąsła powodując stany zapalne i coraz większe ubytki w zębach. Im więcej zepsutych zębów tym więcej bakterii w jamie ustnej, a te przenikają do krwioobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie, powodując choroby innych narządów.
Do jakich groźnych chorób mogą doprowadzić zepsute zęby?
- Krążące w układzie krwionośnym bakterie mogą uszkodzić mięsień sercowy, doprowadzić do miażdżycy i zawału. Wywołują też cukrzycę typu 2.
- Na chorobach zębów cierpi układ pokarmowy. Bolące zęby, ubytki sprawiają, że niedokładnie rozdrabniamy pokarm i trudniej go strawić. Podobnie jak wady zgryzu, które dodatkowo mogą utrudniać prawidłową wymowę.
- Bakterie namnażające się w zepsutych zębach powodują choroby gardła, nerek, bóle głowy i zatok.
Jak unikać poważnych chorób od zepsutych zębów?
Leczenie.
Najlepiej zacząć od jak najszybszego wyleczenia wszystkich ubytków. Tymi, które pojawiają się na bieżąco należy zająć się bez zwłoki.
Profilaktyka
Długofalowo najlepiej postawić na bardzo niedocenioną przez pacjentów profilaktykę zapobiegającą psuciu się zębów. Lekarze stomatolodzy na każdym kroku powtarzają, że już od pierwszego ząbka należy uczyć się jak je prawidłowo czyścić i trzeba to robić regularnie przez całe życie. To jak najbardziej w naszym interesie, żeby te kilka minut dziennie poświęcić na szczotkowanie, nitkowanie, zamiast po kilku latach poszukiwać dentysty, gdy pojawi się ból.
Kontrola
Istotne jest także stałe kontrolowanie stanu uzębienia u specjalisty. Krótka bezbolesna wizyta pomoże wyłapać problem, zanim stanie się poważny i bolesny.
Dieta
Ważna jest także odpowiednia dieta, czyli jedzenie produktów wzmacniających kości, zapobiegających stanom zapalnym, unikanie cukru (węglowodanów) i picie czystej wody, która powoduje przepłukiwanie jamy ustnej między posiłkami i wytwarzanie się śliny, która działa tak samo.
Konieczność dbania o stan uzębienia nie wynika więc tylko z tego, że chcemy mieć piękny uśmiech, który z pewnością poprawia wizerunek. To kwestia zdrowia i uniknięcia poważnych schorzeń.