Co to jest Ortotropia? Na czym polega leczenie?
Ortotropia inaczej leczenie posturalne, to metoda wczesnego leczenia i zapobiegania rozwijania się wad zgryzu u dzieci. Zakłada, że ingerencja chirurgiczna ni
Ortotropia inaczej leczenie posturalne, to metoda wczesnego leczenia i zapobiegania rozwijania się wad zgryzu u dzieci. Zakłada, że ingerencja chirurgiczna nie zawsze jest konieczna, a wady zgryzu nabyte w wyniku nieprawidłowych nawyków można wyeliminować odpowiednim treningiem twarzoczaszki.
Wśród dzieci wiele wad zgryzu rzeczywiście wynika ze złych nawyków w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcy. Na krzywy zgryz mają m.in. wpływ:
- Zbyt długie korzystanie ze smoczka i picie z butelki ze smoczkiem.
- Błędy we wprowadzaniu pokarmów stałych.
- Zbyt długie karmienie dziecka w pozycji leżącej.
- Nieleczona próchnica u dzieci i ubytki zębów.
- Gryzienie przedmiotów.
- Ssanie kciuka.
- Niedobór witaminy D.
Na czym polega ortotropia?
Celem leczenia ortotropicznego jest:
- Nieinwazyjne zatrzymanie rozwoju wad zgryzu.
- Leczenie już nabytych wad.
- Ukierunkowanie prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzoczaszki oraz łuków zębowych.
- Trening prawidłowej postawy jamy ustnej.
Metodę tę ortodonci zalecają na etapie, kiedy następuje największy rozwój i zmiany w twarzy dziecka, czyli między około 6 a 12 rokiem życia. Czasem wcześniej. Kości i stawy są wtedy bardziej plastyczne i podatne na zmiany.
Podstawą leczenia jest noszenie aparatu treningowego Bioblok, który zdejmuje się tylko podczas jedzenia i czyszczenia. Aparat wymusza prawidłową postawę jamy ustnej (ułożenie języka, napięcie mięśni). Oprócz aparatu należy ćwiczyć prawidłową postawę jamy ustnej, żeby stała się ona nawykiem i przychodziła w naturalny sposób.
Czym jest trening prawidłowej postawy jamy ustnej?
Ćwiczenia GOP-ex – Good Oral Posture Exercises to łatwe ćwiczenia, których siła tkwi w powtarzalności. Należy pilnować, żeby:
- Usta pozostawały zamknięte w pozycji spoczynkowej, a dziecko oddychało przez nos. Prawidłowe oddychanie wpływa na jakościowy sen, dotlenienie organizmu i ogranicza infekcje wirusowe.
- Łuki zębowe w spoczynku lekko się stykały, a język w całości pozostawał na podniebieniu.
- Dziecko umiało prawidłowo przełykać ślinę, bez ruchu mięśni mimicznych. To wspiera także prawidłowy rozwój aparatu mowy.
- Prawidłowo i dokładnie żuło pokarmy twarde, co przekłada się na brak problemów żołądkowych.
- Dbało o prawidłową postawę całego ciała podczas siedzenia, stania, codziennych czynności.
Dlaczego warto rozpocząć leczenie tą metodą?
Dzięki wdrożeniu ortotropii do leczenia ortodontycznego dziecka mamy szansę:
- Zatrzymać i odwrócić postępujące wady zgryzu nabyte.
- Uniknąć konsekwencji rozwijających się wad zgryzu takich jak problemy logopedyczne i laryngologiczne, psucie się zębów, rozwój próchnicy.
- Zadbać o ładny i proporcjonalny wygląd twarzy.
- Uniknąć zabiegów chirurgicznych.
Leczenie wymaga od małego pacjenta i jego opiekunów świadomego działania, zaangażowania i konsekwencji, ponieważ proces trwa kilka lat.