Czy i kiedy powinniśmy wymienić plomby
Aby cieszyć się zdrowymi zębami, trzeba regularnie odwiedzać dentystę i na bieżąco uzupełniać wszystkie ubytki. W kwestii korekty plomb należy zaufać swojemu stomatologowi – wymiana wypełnienia zęba może być podyktowana zarówno w
Aby cieszyć się zdrowymi zębami, trzeba regularnie odwiedzać dentystę i na bieżąco uzupełniać wszystkie ubytki. W kwestii korekty plomb należy zaufać swojemu stomatologowi – wymiana wypełnienia zęba może być podyktowana zarówno względami zdrowotnymi, jak i estetycznymi. Plomba biała to najlepszy wybór wśród naszych klientów.
Wypełnienie kompozytowe
Dobrze wykonane plomby kompozytowe są skutecznym sposobem na walkę z próchnicą, a jednocześnie ich dużym atutem jest możliwość dokładnego dopasowania pod względem kolorystycznym do innych zębów.
W jakich sytuacjach wymiana plomby jest niezbędna?
Raz zaplombowany ząb już zawsze będzie wymagał kontroli stomatologa. Nie ma jednak reguły na to, po ilu latach wypełnienie musi zostać wymienione. Odchodzące do lamusa plomby amalgamatowe zwykle wytrzymują w nienaruszonym stanie nawet przez 10 lat i więcej, z kolei materiały kompozytowe są nieco mniej wytrzymałe. Tego typu wypełnienia mogą stracić swoje właściwości po kilku latach, chociaż zazwyczaj nie ma potrzeby dokonywania jakichkolwiek poprawek nawet przez dekadę. Wiele zależy od samego pacjenta – im staranniej dba o higienę jamy ustnej, tym dłużej plomby spełniają swoją funkcję. Plomba w jedynce czy dwójce – zawsze znajdziemy rozwiązanie!
Plomba światłoutwardzalna – ile wytrzyma?
Nie wszystko jednak jest kwestią higieny. Plomby mogą tracić swoją trwałość np. wskutek uszkodzeń mechanicznych (ukruszenie w wyniku spożywania twardych pokarmów, wypadków komunikacyjnych itp.- ukruszona plomba), mogą się również ścierać. W konsekwencji wypełnienie staje się nieszczelne, co może doprowadzić do rozwoju próchnicy wtórnej. Czasami ząb z uszkodzoną plombą wcale nie boli, dlatego tak ważne jest zaufanie swojemu stomatologowi w kwestii przeprowadzenia powtórnego leczenia.
Próchnica wtórna czasem rozwija się także pod wypełnieniami, które mogą wydawać się zupełnie nienaruszone. Tego typu zmiany można zdiagnozować np. za pomocą RTG – na zdjęciu dobrze widać, w jakim stanie jest ząb i jak daleko postąpił proces chorobowy. Ponadto w zaawansowanym stadium próchnicy wtórnej pacjent zgłasza ból zaplombowanego zęba.
Zalety plomb światłoutwardzalnych
Niektórym pacjentom polecana jest wymiana plomb amalgamatowych na światłoutwardzalne ze względów estetycznych. Stomatolog może nadać kompozytowi niemal dowolny odcień, dopasowując go do pozostałych zębów pacjenta. Wymiana plomby na białą nie jest więc niezbędna (jeśli wypełnienie nie straciło szczelności), ale pozwala odzyskać piękny uśmiech.
Koszt wymiany plomby w zależności od rozległości zmian
Koszt założenia nowego wypełnienia zależy przede wszystkim od rozległości zmian. W większości przypadków wymiana plomb sprowadza się do zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Niezbędne jest więc usunięcie starego wypełnienia, oczyszczenie ubytku i założenie nowej plomby, najczęściej światłoutwardzalnej. W zależności od wielkości ubytku, cena takiego zabiegu może wynosić od kilkudziesięciu do ok. 200-300 zł. Warto pamiętać, że nawet zdrowo wyglądający ząb może być dotknięty głęboką próchnicą.
Kiedy wymiana plomby to za mało…
Gdy zmiany objęły już miazgę, potrzebnym zabiegiem może okazać się leczenie kanałowe. W takiej sytuacji, oprócz wymiany plomby, lekarz musi również przeprowadzić zabieg endodontyczny (usunięcie miazgi i oczyszczenie kanałów). Leczenie kanałowe związane jest z większymi kosztami, sięgającymi zwykle około kilkuset złotych.
Regularne odwiedzanie dentysty pozwala w porę zdiagnozować wszystkie niepokojące zmiany, dzięki czemu rozległość interwencji jest znacznie ograniczona. U pacjentów będących pod stałą kontrolą stomatologa wymiana plomb to zwykle prosty, krótki zabieg, skutecznie zabezpieczający zęby na kolejne lata.
Czy wymiana plomby boli?
Zabieg z reguły jest bezbolesny.
Czy plomby trzeba wymieniać?
Nie, ale zalecana jest regularna kontrola w zakresie „zużycia” plomb, dentysta jest w stanie ocenić, które plomby należy wymienić.
Plomby chemoutwardzalne a światłoutwardzalne?
Zalecamy wypełnienie światłoutwardzalne, zarówno ze względu na trwałość jak i możliwość dobrania koloru plomb do koloru zębów pacjenta.
Ile trzyma się plomba światłoutwardzalna?
W teorii jest wieczna ?
Ile trwa wymiana czarnej plomby na plombę białą?
Wymiana plomby amalgamatowej na plombę światłoutwardzalną jest prostym zabiegiem, który można wykonać podczas jednej wizyty, ceny zaczynają się od 150zł.
Ból zęba po wymianie plomby – czy to normalne?
Jeżeli po wymianie plomby pacjent odczuwa ból lub dyskomfort w jamie ustnej należy pilnie skonsultować się ze stomatologiem.
Czy można jeść z ukruszoną plombą, czy muszę ją wymienić na nową?
Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia, jeżeli jest niewielkie, wystarczy wyszlifowanie ukruszonej plomby aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu, przy większych uszkodzeniach niezbędna będzie jednak wymiana plomby na nową.