Czym są i jak powstają stłoczenia zębów?
Stłoczenia zębów to nieprawidłowość zgryzu, która objawia się zaburzeniami w położeniu zębów oraz ich wyrzynaniem poza łukiem zębowym. Zęby mogą np. zatrzymać się w kości, przebić się przez dziąsło w niewłaściwym miejscu,
Stłoczenia zębów to nieprawidłowość zgryzu, która objawia się zaburzeniami w położeniu zębów oraz ich wyrzynaniem poza łukiem zębowym. Zęby mogą np. zatrzymać się w kości, przebić się przez dziąsło w niewłaściwym miejscu, czy rosnąć pod niewłaściwym kątem. W zależności od czasu, w którym doszło do powstania wady wyróżniamy:
Stłoczenia pierwotne
Stłoczenia wtórne
Stłoczenia późne
Stłoczenia pierwotne
Mają one bardzo często podłoże genetyczne i są zwykle następstwem dysproporcji między wielkością zębów i ich podstawą kostną, niewystarczającą do ustawienia zębów w łuku zębowym. Dziecko może np. odziedziczyć duże zęby i małe szczęki.
Stłoczenia wtórne
Są to stłoczenia wynikające na skutek czynników środowiskowych, np. przedwczesnej utraty zębów trzonowych mlecznych lub ekstrakcji pierwszego mlecznego zęba trzonowego i kła. W takiej sytuacji wyrzynające się szóstki wędrują do przodu zabierając tym samym miejsce zębom przednim.
Stłoczenia późne
Dotyczą one przedniego odcinka dolnego łuku zębowego. Powstają, ponieważ powiększający się trzon żuchwy zmienia położenie dolnych zębów przednich w stosunku do podstawy żuchwy i napotykając na opór zębów górnych sprawia, że tłoczą się zęby dolne. Będąc jednak do końca szczerym, naukowcy nie doszli jeszcze do pełnej zgody w tym temacie, spekuluje się bowiem, że przyczyną może być niewłaściwe starcie zębów wskutek diety, czy też wyrzynanie się ósemek.
Bez względu na przyczynę stłoczenia zębów, zapraszamy do Aurident na leczenie ortodontyczne!
Dr n med. Joanna Sward