Czym są parafunkcje narządu żucia i jak się z nimi obchodzić?
Chociaż fraza parafunkcje narządu żucia brzmi złowieszczo, nie jest jednak tak źle. Pod tą nazwą kryje się bowiem określenie nieprawidłowych i szkodliwych nawyków ruchowych narządu żucia. Często wykonywane są one bezwiednie np. podc

Chociaż fraza parafunkcje narządu żucia brzmi złowieszczo, nie jest jednak tak źle. Pod tą nazwą kryje się bowiem określenie nieprawidłowych i szkodliwych nawyków ruchowych narządu żucia. Często wykonywane są one bezwiednie np. podczas snu, czy w stresowej sytuacji. Stomatolodzy wyróżniają dwa typu parafunkcji narządów żucia, zwarciowe i niezwarciowe.
Typy parafunkcji narządów żucia
Funkcje zwarciowe to takie, które prowadzą do stykania się przeciwstawnych zębów, m.in. przybierają formę bezwiednego zaciskania, zgrzytania lub stukania zębami, czyli bruksism.
Parafunkcje niezwarciowe to takie, które nie prowadzą do zetknięcia się zębów przeciwstawnych, są to takie czynności jak:
obgryzanie ołówków, paznokci, czy np. długopisów;
odruchowe nagryzanie warg i policzków;
nawykowe żucie gumy;
w przypadku osób posiadających kolczyk w języku, ssanie tej ozdoby;
tzw. nawyki zawodowe jak np. trzymanie gwoździków w zębach przez szewców.
Skutki parafunkcji żucia
Mimo pozornej nieszkodliwości parafunkcji narządów żucia potrafią one mocno wpłynąć na nasze uzębienie i jego funkcjonalność. Bezwiedne wykonywanie określonych parafukncji sprawia, że ciężko jest pozbyć się takiego nawyku. Ważnym faktem jest, iż problem rośnie wraz z czasem, w którym te pozornie nieszkodliwe przyzwyczajenia wpływają na nasze narządy żucia. Na początkowym etapie parafunkcje mogą nie powodować większych dolegliwości jednak w myśl zasady „kropla drąży skałę” sprawiają coraz większe problemy powodując pozornie niezwiązane z niczym dolegliwości. Jedna z najpowszechniejszych parafunkcji, czyli bruksizm może mieć poważne konsekwencje. Jego konsekwencjami mogą być patologiczne starcie zębów naturalnych, utrata estetyki uzębienia, okresowa nadwrażliwość zębów, czy też uporczywe bóle głowy, stawów skroniowo-żuchwowych, czy mięśni. Jest to tylko jeden przykład parafunkcji, który może poważnie wpłynąć na nasze życie.
Narząd żucia jest skomplikowanym mechanizmem, w który wchodzą, mięśnie, zęby i stawy skroniowo-żuchwowe. Każdy z tych elementów może być zagrożony, gdy przez wiele lat bezwiednie używamy go w nieprawidłowy sposób. Dlatego z parafunkcje i ich konsekwencje warto leczyć jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów.
Oczywiście najlepiej robić to w Aurident!