Czym się różni pantomogram od tomografii zębów?
Nowoczesna stomatologia wykorzystuje diagnostykę jako wstęp do późniejszego leczenia zębów. Pantomogram i tomografia zębów to dwa różne badania, ale obydwa mają zobrazować stan jamy ustnej i struktur zębowych pacjenta. Im dokładniej
Nowoczesna stomatologia wykorzystuje diagnostykę jako wstęp do późniejszego leczenia zębów. Pantomogram i tomografia zębów to dwa różne badania, ale obydwa mają zobrazować stan jamy ustnej i struktur zębowych pacjenta. Im dokładniej tym lepiej. To badania z wykorzystaniem fal rentgenowskich, szybkie i nieinwazyjne. Czym różni się zdjęcie pantomograficzne zębów od tomografii komputerowej CBTC? Które z nich jest dokładniejsze?
Co to jest pantomogram?
Pantomogram jest klasycznym zdjęciem rentgenowskim stosowanym w dentystyce od dawna. Panoramicznie pokazuje wszystkie zęby dolnego i górnego łuku zębowego w jednym widoku. Obraz zapisany jest na kliszy lub płytce CD. Ten rodzaj badania jest powszechnie stosowany do oceny ogólnego stanu jamy ustnej, przykładowo do:
- Diagnozowania chorób dziąseł.
- Monitorowania postępów leczenia.
- Przed planowaną ekstrakcją zęba.
- Przy ocenie postępu parodontozy i próchnicy.
Pantomogram jest szybki i wygodny dla pacjenta. Wymaga tylko jednego zdjęcia rentgenowskiego.
Czym jest tomografia zębów?
Tomografia zębów to zdecydowanie bardziej zaawansowane badanie radiologiczne, dlatego droższe. Wykorzystuje ono technologię komputerową do uzyskania szczegółowego obrazu przekroju struktur stomatologicznych. Aparat wykonuje serię zdjęć, które trafiają do analizy komputerowej. W ten sposób powstaje bardzo dokładny obraz tkanek i kości. Tomografia pozwala lekarzowi zobaczyć kości szczęki i żuchwy, korzenie zębów oraz tkanki miękkie wokół nich w perspektywie 3D. Obraz ten można wykorzystać na różne sposoby. Nie tylko do dokładnego obejrzenia stanu jamy ustnej, ale także do stworzenia modeli protezy, implantu, zaplanowania leczenia. Zazwyczaj tomografię komputerową zębów zleca się:
- Przy rozległym leczeniu kanałowym.
- W leczeniu protetycznym i implantologicznym.
- Do diagnozy zaburzeń.
- Przed zabiegami chirurgicznymi.
Jakie korzyści przyniesie stosowanie płytki przedsionkowej u dziecka?
Jedno i drugie badanie wykonuje się na zlecenie stomatologa. Wymagane jest skierowanie, ponieważ nadmierna ekspozycja na promienie rentgena jest szkodliwa i powinna być kontrolowana przez lekarza. Ilość promieniowania podczas pojedynczej diagnozy jest znikoma i nie zagraża pacjentowi. Natomiast obraz, który otrzymuje dentysta, jest nieoceniony podczas leczenia.
Stomatolog będzie wiedział najlepiej, kiedy do diagnozy wystarczy badanie pantomograficzne, a kiedy konieczne będzie bardziej szczegółowy obraz z tomografii CBTC.
Samo badanie nie trwa długo i nie wymaga specjalnych przygotowań. Konieczne jest zdjęcie tuż przed badaniem wszelkich ozdób, biżuterii, także protez. Pacjent przez chwilę powinien stać bez ruchu. Pantomogram jest dosyć powszechnym obrazem jamy ustnej, którego wykonanie zleca nam dentysta, zanim zacznie leczenie. Gdy takie zdjęcie to za mało zleca tomografię zębów.