Dlaczego warto przeprowadzać fluoryzację?
Fluoryzacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych wykonywanych u dzieci. Dzięki fluorowi zęby są wzmocnione oraz bardziej odporne na działanie szkodzących im substancji spożywanych znajdujących się jedzeniu.
Co

Fluoryzacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych wykonywanych u dzieci. Dzięki fluorowi zęby są wzmocnione oraz bardziej odporne na działanie szkodzących im substancji spożywanych znajdujących się jedzeniu.
Co ważne, zabieg wykonany w profesjonalnym gabinecie i z wyraźnych wskazań jest całkowicie bezbolesny oraz nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych. Zawsze jednak decyzja o przeprowadzeniu fluoryzacji powinna być podjęta przez doświadczonego stomatologa dziecięcego.
Fluoryzacja zębów u dzieci – zalety i zagrożenia
Za najważniejsze zalety suplementowania fluoru można uznać m.in.:
- przeciwdziałanie próchnicy (w tym wtórnej, mogącej występować np. pod wypełnieniami kompozytowymi),
- wzmocnienie oraz remineralizację szkliwa,
- zapobieganie osadzaniu się kamienia nazębnego,
- ochronę przed bakteriami i szkodliwymi dla zębów substancjami spożywanymi z posiłkami,
- zmniejszanie nadwrażliwości spowodowanej np. odsłoniętymi szyjkami zębowymi.
- Fluoryzacja może być jednak szkodliwa, jeśli np. jest stosowana w sposób niewłaściwy lub zbyt częsty. Fluor to substancja niezbędna do zachowania zdrowego uśmiechu, ale często pierwiastek ten jest w wystarczającym stopniu przyswajany z niektórych potraw (np. serów, ryb morskich, produktów pełnoziarnistych) oraz past do zębów. Nadmiar fluoru może prowadzić do pojawienia się nieestetycznych przebarwień na zębach, a także może być przyczyną trwałych uszkodzeń szkliwa.
Ważne, aby dziecko nie połknęło preparatu wykorzystywanego podczas zabiegu, więc w gabinetach najczęściej stosowane są pianki i żele, a nie płyny do szczotkowania. Chociaż w przypadku takiego zabiegu jak fluoryzacja skutki uboczne nie występują często, warto potraktować je poważnie i w pełni zdać się na doświadczenie stomatologa.
Czy fluoryzacja jest szkodliwa? Czy powinna być stosowana profilaktycznie?
Zabieg fluoryzacji jest uznawany za bezpieczny i potrzebny, dlatego czasami wykonuje się go również w szkołach. Coraz częściej rodzice jednak wahają się, czy fluor na pewno nie szkodzi dzieciom oraz czy zabieg przeprowadzany przez higienistkę w szkolnej łazience jest w pełni bezpieczny. Z drugiej strony niektórzy rodzice sami proszą stomatologów o nałożenie na zęby swoich dzieci preparatów z fluorem, chociaż nie ma do tego konkretnych wskazań. Należy pamiętać, że fluoryzacja nie zawsze stanowi konieczny zabieg i najlepiej zaufać w tej kwestii stomatologowi.
Jeśli dziecko posiada różnorodną, zdrową dietę, a jednocześnie starannie dba o zęby i regularnie pojawia się w gabinecie stomatologicznym – fluoryzacja zazwyczaj nie jest niezbędna. Stomatolog może zalecić suplementację fluoru w razie stwierdzenia np. różnego rodzaju chorób zębów (w tym chorób genetycznych). Ponadto niektórzy lekarze wciąż stosują fluoryzacją u małych pacjentów w celach profilaktycznych. Ma to swoje uzasadnienie zwłaszcza w przypadku dzieci, które odwiedzają stomatologów rzadko, np. jedynie w związku z wystąpieniem bólu zęba.
Ważne jest więc przede wszystkim to, aby już kilkulatki odwiedzały gabinet dentystyczny. Dzięki temu lekarz może w porę zareagować na wszystkie zmiany w uzębieniu dziecka i jednocześnie z sukcesem wdrażać różnego rodzaju zabiegi profilaktyczne, w tym również fluoryzację.