Ile zębów ma dorosły człowiek? A ile zębów mlecznych ma dziecko?
Na przestrzeni wieków w procesie ewolucji nasza szczęka się zmieniła. Dotyczy to także ilości zębów. Część z nas ma 32 zęby stałe, ale u wielu ostatnie trzonowce nazywane zębami mądrości nie pojawiają się wcale lub tylko części
Na przestrzeni wieków w procesie ewolucji nasza szczęka się zmieniła. Dotyczy to także ilości zębów. Część z nas ma 32 zęby stałe, ale u wielu ostatnie trzonowce nazywane zębami mądrości nie pojawiają się wcale lub tylko częściowo i wtedy zębów w szczęce jest 28. Są tzw. zębami szczątkowymi. Nie potrzebujemy ich, teraz kiedy nasze pożywienie jest dokładnie pocięte, przetworzone i ugotowane.
Po co nam zęby?
Nie do końca chodzi o estetyczny uśmiech. To raczej nasze przyzwyczajenie sprawia, że pragniemy równych białych zębów. Zauważ, że bezzębny uśmiech niemowlaków traktujemy jako coś naturalnego i wręcz się nim zachwycamy.
Zęby są pierwszym elementem układu pokarmowego. Ich zadaniem jest odgryzanie kęsów takiej wielkości, żeby mieściły się w jamie ustnej. Następnie rozdrabniają i miażdżą, żeby ułatwić reszcie układu trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.
Zęby dzieci różnią się od tych u dorosłego człowieka. Czym charakteryzują się zęby mleczne?
Ząbkowanie zaczyna się mniej więcej w 6 miesiącu życia dziecka, ale zawiązki zębów mlecznych powstały już w okresie życia płodowego (6-7 tydzień ciąży). W wieku około 2,5 lat maluch zazwyczaj ma już komplet zębów mlecznych, czyli 20 sztuk (nie ma zębów przedtrzonowych). Objawy ząbkowania można zauważyć znacznie wcześniej ok. 4 m-ca. Dziecko może:
- Być rozdrażnione ze względu na swędzące i bolące dziąsła.
- Stracić apetyt.
- Mocno się ślinić.
- Reagować stanem podgorączkowym.
Między 3 a 6 rokiem życia następuje przerwa, ale maluch już teraz powinien nauczyć się codziennej higieny jamy ustnej.
6 lat to pora na zmianę i zęby stałe.
W tym okresie zaczynają wypadać zęby mleczne, a w ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Jest ich 28 lub 32 z zębami mądrości, ale te czasem nie wyrastają wcale, albo ze względu na problemy, które często sprawiają, są usuwane. Zalążki zębów stałych powstają około 24 tygodnia ciąży. Tak naprawdę bowiem zęby stałe nie wyrastają dokładnie tam, gdzie mleczaki. W wieku nastoletnim zazwyczaj posiadamy już wszystkie zęby i jeżeli nie chcemy wymienić ich w przyszłości na implanty albo protezę to konieczne jest wdrożenie profilaktyki w postaci szczotkowania, nitkowania, regularnych wizyt u stomatologa, szybkiego leczenia ubytków, usuwania kamienia nazębnego, stosowania odpowiedniej diety.
Oczywiście okres wyżynania tak mleczaków, jak i zębów stałych będzie się różnił w zależności od indywidualnego rozwoju dziecka. Drobne odchylenia nie są powodem do zmartwień. Problemem mogą być za to wady zgryzu, które należy konsultować u ortodonty, ponieważ wpływają m.in. na nieprawidłową wymowę. Powszechną chorobą u dzieci jest także próchnica między zębami, którą łatwo się zarazić lub nabyć poprzez złe nawyki żywieniowe i brak higieny.