Jak dbać o protezy zębowe?
Mimo że sztuczne zęby się nie psują, nie oznacza to jednak, że nie trzeba się przykładać do ich pielęgnacji. Jeśli chodzi o protezy zębowe higiena ma olbrzymie znaczenie. Nie tylko przedłuża ich żywotność i likwiduje specyficzny po
Mimo że sztuczne zęby się nie psują, nie oznacza to jednak, że nie trzeba się przykładać do ich pielęgnacji. Jeśli chodzi o protezy zębowe higiena ma olbrzymie znaczenie. Nie tylko przedłuża ich żywotność i likwiduje specyficzny posmak w jamie ustnej, ale również ogranicza stany zapalne błon śluzowych.
Jak dbać o protezę akrylową?
Jeszcze nie tak dawno posiadacze protezy wykonanej z akrylu znali jeden sposób oczyszczania jej z zabrudzeń – moczenie w szklance z wodą. Ze względu na porowatość materiału nie jest to prawidłowa metoda. W wilgotnym środowisku doskonałe warunki do namnażania się i rozwoju mają grzyby (zwłaszcza drożdżaki z rodziny Candidia). Na podatnym akrylowym podłożu łatwiej im się zasiedlić oraz rozprzestrzenić na błonie śluzowej jamy ustnej, a w później doprowadzić do grzybicy. To szczególnie groźne u osób w podeszłym wieku, u których występują schorzenia ogólnoustrojowe.
Poza gromadzeniem grzybów i bakterii do niebezpiecznych czynników zaliczają się też resztki pokarmu zalegające w protezie. Niedoczyszczone, zaczynają fermentować oraz gnić, co powoduje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Konsekwencją niedostatecznej higieny może być również rozwijający się stan zapalny błony śluzowej, który oprócz obrzęku i zaczerwienienia wywołuje bolesność oraz pieczenie w trakcie jedzenia.
Aby uniknąć dyskomfortu lub dolegliwości, po każdym posiłku należy wyjąć protezę zębową oraz dokładnie ją umyć. Najlepiej sprawdzą się przy tym specjalne szczoteczki do protez. Posiadają miękkie włókna, dzięki którym łatwiej dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, a także zlikwidować płytkę nazębną bez zarysowań. Zabrudzenia należy usuwać z zębów i obszarów pomiędzy nimi oraz z elementów metalowych i różowych. Środkiem czyszczącym może być pasta do zębów lub np. szare mydło, które się bezproblemowo wypłukuje.
Po zakończeniu oczyszczania proteza powinna być starannie opłukana. Po ostatnim w danym dniu myciu należy ją osuszyć i umieścić w pojemniku z otworami, które zapewniają odparowywanie resztek wody oraz swobodny przepływ powietrza.
Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji protezy zębowej
Warto cyklicznie stosować specjalistyczne środki do czyszczenia protez, ale niektóre osoby nie trzymają się przy tym zaleceń producenta. Wśród głównych przewinień można wymienić przedłużanie czasu dezynfekcji, które grozi uszkodzeniami delikatnych powierzchni. Złą praktyką jest także usuwanie zanieczyszczeń przez wygotowywanie protezy.
Kolejny błąd to nieściąganie jej przed położeniem się spać, niebezpieczne szczególnie dla ludzi z bruksizmem (czyli zgrzytających zębami) i śpiących niespokojnie np. z powodu bezdechów sennych. Pozostawienie jej w jamie ustnej wiąże się z ryzykiem połamania lub zadławienia. Ponadto w trakcie snu produkuje się mniejsze ilości śliny, przez co bakterie szybciej osadzają się na płycie, a to grozi infekcjami i skraca żywotność sztucznych zębów.
Ważne, żeby wiedzieć jak dbać o protezę zębową w odpowiedni sposób. Dzięki temu dłużej posłuży właścicielowi, zachowując przy tym estetyczny wygląd.