Regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych zapobiega chorobom dziąseł

Jak poprawnie czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Dzięki szerokiej dostępności różnych środków, czyszczenie tych powierzchni może być łatwe i bezbolesne. Warto poświęcić energię na naukę właściwej techniki i dobranie odpowiedniego produktu – niewielkim kosztem oraz małym nakładem czasu można znacznie poprawić stan swoich zębów.

Niedokładne oczyszczanie trudno dostępnych przestrzeni na stycznych powierzchniach zębów prowadzi do pojawienia się płytki nazębnej i przebarwień – proces ten można odwrócić wyłącznie u stomatologa, np. w ramach zabiegów skalingu i piaskowania. Usuwanie resztek pokarmów zalegających między zębami ma więc kluczowe znaczenie w profilaktyce takich chorób jak m.in. paradontoza czy próchnica. W utrzymaniu zdrowego uśmiechu pomagają nici dentystyczne oraz specjalne paski do czyszczenia między zębami.

Skuteczne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną

Nici przeznaczone do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych są bardzo łatwo dostępne, a ich cena nie jest wysoka. Nić dentystyczna przypomina zwykłą nitkę, lecz posiada zupełnie inne właściwości. Tego typu nici wykonuje się z nylonu, który często jest pokryty dodatkową substancją np. wybielającą bądź antybakteryjną. Popularnością cieszą się również nici z fluorem lub zawierające cienką warstwę wosku, ułatwiającą dotarcie do przestrzeni między mocno stłoczonymi zębami.

Ważną rolę w codziennej higienie jamy ustnej odgrywa prawidłowa technika nitkowania. Niektórzy mogą odczuwać niewielki ból podczas używania nici, u innych problemem mogą być np. źle dopasowane plomby, przeszkadzające w dokładnym czyszczeniu. W takiej sytuacji warto wypróbować inny rodzaj nici, a w razie dalszych wątpliwości, jak używać nici dentystycznej, najlepiej zapytać o to swojego stomatologa.

Dobry pomysł stanowi także sięgnięcie po różnego rodzaju uchwyty, dzięki którym operowanie nicią staje się łatwiejsze. Nić umieszczona między dwoma haczykami jest stale napięta, ponadto uchwyt można trzymać całą dłonią, co gwarantuje stabilność i zmniejsza ryzyko skaleczenia dziąseł. Uchwyty najczęściej są wykonane z plastiku, dlatego można je stosować przez długi czas.

Jak czyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą pasków?

Osoby, dla których nitkowanie jest wyjątkowo nieprzyjemne, nie powinny z niego rezygnować, lecz poszukać innych rozwiązań. Produktem zastępującym popularne nici są specjalne paski o właściwościach ścierających. Ich działanie jest jednak silniejsze niż w przypadku tradycyjnego nitkowania – paski pomagają w likwidowaniu kamienia nazębnego, jednak do ich prawidłowego użycia potrzeba dużej wprawy. Paski ścierne mogą być wykorzystywane np. jako uzupełnienie zabiegu skalingu, dlatego w przypadku chęci włączenia ich do codziennej higieny jamy ustnej, należy wcześniej zapytać o poradę swojego stomatologa.

Czyszczenie ciasnych przestrzeni międzyzębowych jest przez wiele osób pomijane w codziennej higienie jamy ustnej. Niestety ten błąd często ma poważne konsekwencje, np. w postaci głębokiej próchnicy. Trzeba pamiętać, że samo szczotkowanie to za mało, żeby utrzymać zęby w świetnym stanie. Jedynie regularne szczotkowanie w połączeniu ze stosowaniem płukanek oraz nici bądź pasków dentystycznych pozwoli długo cieszyć się zdrowym uśmiechem.