Jaka proteza dla alergika? Oto najczęściej wybierane.
Czy proteza zębowa może wywołać alergię? Niestety tak. To zależy, z czego została zrobiona. Na co zwrócić uwagę przy wyborze protezy dla alergika? Które materiały na protezę będą bezpiec
Czy proteza zębowa może wywołać alergię? Niestety tak. To zależy, z czego została zrobiona. Na co zwrócić uwagę przy wyborze protezy dla alergika? Które materiały na protezę będą bezpieczne?
Najczęściej uczulające materiały stosowane w protezach zębowych
Jakie materiały stomatologiczne mogą Cię uczulić w przypadku protez zębowych? Najczęściej protezy zębowe wykonywane są z akrylanów, czyli syntetycznych żywic termoplastycznych. Są praktyczne i kuszą pacjentów rozsądną ceną. Niestety ten materiał może wywołać alergię podobnie jak elementy metalowe.
Każdy alergik ma świadomość, że może się pojawić u niego reakcja uczuleniowa w kontakcie z nowym alergenem. Dlatego, jeśli masz alergię na cokolwiek, powinieneś powiedzieć o tym stomatologowi lub protetykowi, ponieważ prawdopodobieństwo uczulenia na akrylany lub metale wzrasta.
Podejrzewasz uczulenie na któryś z materiałów wykorzystywanych do wykonywania protez zębowych? Możesz wykonać wcześniej testy płatkowe na związki chemiczne.
Objawy uczulenia kontaktowego z materiałem stomatologicznym
Tego typu uczulenia nazywane jest kontaktowym, ponieważ objawy pojawiają się po bezpośrednim kontakcie alergenu w materiale ze skórą. Występują rzadko. Może pojawić się całe spektrum typowych reakcji alergicznych jak zaczerwienienie, pokrzywka, pieczenie, świąd aż po ból. Także katar, kichanie czy duszności.
W takim przypadku konieczna będzie konsultacja z protetykiem czy stomatologiem. Chwilowo objawy mogą złagodzić leki antyhistaminowe, docelowo jednak trzeba będzie zmienić protezę na inną wykonaną z materiałów obojętnych dla ciała.
Materiały obojętne, hipoalergiczne i biokompatybilne w protetyce – z czego proteza dla alergika?
Alternatywą dla alergików mogą być protezy ruchome akronowe, nylonowe lub acetalowe. Lekkie, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i dobrze imitujące naturalne uzębienie.
Dobrym rozwiązaniem mogą też być uzupełnienia stałe jak korony i mosty oraz implanty. Tu stosuje się biokompatybilny i niewywołujący uczuleń tytan, cyrkon czy porcelanę. Ważne, żeby nie były na podbudowie metalowej. Uzupełnienia te są bardzo trwałe i estetyczne. Pacjenci doceniają też wysoki komfort ich użytkowania. Takie rozwiązanie jest jednak dużo bardziej kosztowne niż popularne protezy ruchome.
Na rynku jest duży wybór zarówno materiałów do wykonywania protez zębowych, jak i rodzajów protez. Użycie niektórych z nich warunkuje aktualny stan uzębienia w jamie ustnej. Z pewnością jednak protetyk może zaproponować pacjentowi z alergią inny rodzaj materiałów bezpieczny dla niego i niekoniecznie najdroższy na rynku.