Halitoza to problem, który dotyczy wielu Polaków

Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu z jamy ustnej?

Halitoza pochodzi od łacińskiego słowa halitosis (halitus – zapach, osis – przewlekłe zaburzenie) i oznacza nieprzyjemny zapach z ust. W literaturze można się spotkać z innymi nazwami tej dolegliwości: fetor ex ore, bad breath, oral malodor. Dotyka ludzi w każdym wieku, jej efekt jest długotrwały, co może, choć nie musi oznaczać poważne kłopoty ze zdrowiem.

Najczęstszą przyczyną są nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej (80%-90%), rzadziej w okolicy ucha, nosa czy gardła (ok. 8%) oraz przewodu pokarmowego. Osoba, borykająca się z problemem nieświeżego oddechu odczuwa duży dyskomfort w kontaktach z ludźmi. Nieleczona halitoza może powodować całkowite lub częściowe wycofanie się z życia towarzyskiego, ale też spadek samooceny. Warto zastanowić się nad przyczynami nieprzyjemnego zapachu z ust i podjąć stosowne kroki eliminujące przykrą dolegliwość.

Nieświeży oddech – przyczyny środowiskowe

Nieprawidłowa higiena całej jamy ustnej (zęby, język, szczeliny między zębami), przyczynia się do rozwoju bakterii, dla których jest ona znakomitym siedliskiem do rozmnażania. Właściwa technika szczotkowania (mocno nie oznacza prawidłowo), używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania skutecznie zapobiegają rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia. Nie należy zapominać o języku, ponieważ stanowi on również królestwem dla bakterii.

Przyczynami nieświeżego oddechu są także styl życia, nawyki żywieniowe i nałogi. Zaburzają poziom prawidłowego pH (miara stopnia kwasowości) w ustach oraz są bezpośrednimi czynnikami potęgującymi rozwój drobnoustrojów. Do przyczyn środowiskowych halitozy fizjologicznej zaliczamy:

– spożywanie w nadmiarze alkoholu, słodyczy, potraw zakwaszających organizm (brak równowagi kwasowo-zasadowej),

– konsumpcja produktów o intensywnym smaku i zapachu (np. czosnek, cebula),

– niewystarczające nawodnienie organizmu,

– palenie tytoniu,

– zażywanie niektórych leków (np. moczopędnych, antydepresyjnych),

– diety eliminujące, głodówki.

Halitoza patologiczna wywołana chorobą

Stany zapalne w organizmie oraz niektóre choroby powodują, że jakość oddechu zmienia się na gorsze. Brzydki oddech może być sygnałem, że cierpimy na jakąś chorobę, nie zdając sobie z tego sprawy. Do popularnych schorzeń, które mogą powodować tzw. halitozę patologiczną, zaliczamy:

– dolegliwości żołądkowo-jelitowe typu zgaga, refluks, nadkwaśność żołądka, wrzody,

– zmniejszone wydzielanie śliny i nadmierna suchość w ustach,

– choroby układu oddechowego (stany zapalne migdałków, zatok przynosowych),

– cukrzycę (podwyższony poziom cukru stwarza idealne środowisko dla intensywnego namnażania się bakterii).

Źródłem nieprzyjemnego zapach z ust są również problemy natury stomatologicznej: zaniedbane schorzenia zębów, choroby dziąseł, paradontoza, grzybica jamy ustnej, kamień i osad nazębny. Nieusunięte resztki pokarmu, brak systematycznego czyszczenia zębów w zalecanym przez lekarzy czasie oraz lęk przed wizytą u dentysty mogą mieć nie tylko konsekwencje zdrowotne, ale także  powodować nieświeży oddech.