Kobiecy dentysta Aurident

Kiedy kobiety powinny szczególnie zadbać o zęby?

Życie każdej kobiety składa się z okresów, które szczególnie działają na jej organizm, niejednokrotnie zmieniając go od środka. Dziś napiszemy kilka słów o tym, kiedy szczególnie warto przypilnować stanu jamy ustnej.

  • Okres dojrzewania – w tym czasie organizm produkuje więcej estrogenu i progesteronu, ich wzrost prowadzić może do zwiększonego przepływu krwi do dziąseł. Może się to objawić większą czułością na odkładanie kamienia nazębnego i krwawieniami podczas szczotkowania. Nie warto wtedy rezygnować ze szczotkowania, warto natomiast zastanowić się na zmianę szczoteczki na bardziej miękką.
  • Miesiączkowanie – w tym czasie dochodzi do wzrostu progesteronu, objawiać się to może opuchlizną dziąseł, czy obrzękiem ślinianek. Objawy zwykle pojawiają się dzień przed rozpoczęciem miesiączki i same ustępują.
  • Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych – jeśli tabletki zawierają progesteron, podobnie jak wyżej może wystąpić obrzęk i rozpulchnienie dziąseł. Jeśli używamy tabletek przez dłuższy czas warto używać płynu do płukania ust, który zapobiega szybkiemu odkładaniu się kamienia nazębnego.
  • Ciąża– kolejny raz w grę wchodzi progesteron, pojawiają się rozpulchnione dziąsła, czy stany zapalne. Wrażliwość dziąseł może powodować obniżenie jakości higieny jamy ustnej, co z kolei może prowadzić do próchnicy. Pamiętajcie, w ciąży można, a nawet – w razie wystąpienia próchnicy – należy leczyć zęby.
  • Menopauza – w czasie menopauzy gwałtownie spada produkcja estrogenu, który odpowiada za gęstość kości, co z kolei powoduje ryzyko utraty zębów. W tym czasie konieczne jest stosowanie preparatów zawierających fluor, wizyty kontrolne co 6 miesięcy i dieta bogata w witaminy D, C oraz K.

Pamiętajcie, że każda z Was jest inną osobą i posiada inny organizm, jeśli odczuwacie jakiekolwiek dolegliwości w obszarze jamy ustnej koniecznie porozmawiajcie o tym ze Swoim dentystą.

Dr n. med. Joanna Sward