korony zębowe

Korony cyrkonowe czy porcelanowe. Jakie rozwiązanie wybrać?

Za pomocą koron można odbudować niemal każdy uśmiech – w niektórych przypadkach korony są zalecane przez stomatologów ze względów zdrowotnych, jednak mogą stanowić również świetne rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą szybko poprawić kształt i kolor swoich zębów.

Leczenie protetyczne składa się z kilku etapów. Przed założeniem koron należy wyleczyć próchnicę, wymienić dotychczasowe wypełnienia na nowe, a czasami wskazane jest także przygotowanie wkładu koronowo-korzeniowego mającego na celu dodatkowe zabezpieczenia zęba przed uszkodzeniem. Kolejnym krokiem jest wybór najlepszego w danej sytuacji rodzaju korony. Następnie lekarz przeprowadza zabieg szlifowania zęba i pobrania wycisku za pomocą miękkiej, plastycznej masy.

Obecnie stomatolodzy i pacjenci mają do wyboru różnorodne korony zębowe, które mogą różnić się m.in. położeniem względem dziąsła (np. pod- i naddziąsłowe) lub surowcem, z którego zostały wykonane. Wielu pacjentów zastanawia się, czy wybrać korony cyrkonowe, czy może jednak porcelanowe. Aktualnie te dwie opcje uważane są za jedne z najlepszych możliwości odbudowy protetycznej uśmiechu.

Najważniejsze zalety koron cyrkonowych

Korony tego typu wyróżniają się wytrzymałością i są wyjątkowo odporne na ścieranie, w związku z czym będą doskonale odgrywać swoją rolę (praktyczną i estetyczną) przez wiele lat. Za ich najważniejszy atut można uznać biozgodność – nie wywołują żadnych uczuleń, dlatego są bezpieczne również dla alergików. Korony cyrkonowe są poddawane precyzyjnej, komputerowej obróbce, dzięki czemu można je idealnie dopasować do uzębienia pacjenta. Ponadto warto podkreślić, że korony zębowe tego rodzaju pozwalają uzyskać efekt w pełni naturalnego uśmiechu, ponieważ cyrkon to materiał naturalnie biały.

Korony cyrkonowe mogą być założone pacjentom, których zęby są przebarwione lub podlegają zbyt dużym obciążeniom ze względu na wady zgryzu. Korony nie sprawiają problemów w kwestii utrzymania czystości, nie powodują też żadnej nadwrażliwości związanej ze spożywaniem potraw gorących lub zimnych.

Korony porcelanowe – kluczowe atuty

Korony wykonane z porcelany wciąż cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów i stomatologów. Znajdują swoje zastosowanie głównie w przypadku wystąpienia problemów ze szkliwem lub osłabienia zęba po leczeniu kanałowym. Są też często wybierane przez pacjentów, których zęby wskutek wypadku uległy znacznemu uszkodzeniu.

Ich atutem jest przede wszystkim duże podobieństwo do szkliwa, w związku z czym wyglądają bardzo naturalnie. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o higienę jamy ustnej oraz regularnym wizytom u stomatologa korony będą się nienagannie prezentować przez wiele lat.

Co ważne korony porcelanowe mogą zostać założone zarówno na naturalny ząb (żywy lub martwy), jak i na implant, dlatego stanowią świetne rozwiązanie dla osób posiadających ubytki w uzębieniu. Korony pełnoceramiczne polecane są zwłaszcza pacjentom chcącym poprawić wygląd swojego uśmiechu w zakresie zębów przednich. Na pozostałych zębach lepiej sprawdzą się korony na podbudowie z metalu, które wykazują mniejszą skłonność do pękania.