Kwas hialuronowy w stomatologii. Jakie ma znaczenie?
Kwas hialuronowy HA zdobył sobie ugruntowaną pozycję w praktycznie całej medycynie. Stosuje się go zarówno w medycynie estetycznej, ginekologii, okulistyce, ortopedii. Jest składnikiem kosmetyków, leków. W stomatologii wykorzystuje się j
Kwas hialuronowy HA zdobył sobie ugruntowaną pozycję w praktycznie całej medycynie. Stosuje się go zarówno w medycynie estetycznej, ginekologii, okulistyce, ortopedii. Jest składnikiem kosmetyków, leków. W stomatologii wykorzystuje się jego właściwości głównie w periodontologii i chirurgii. W czym dokładnie pomaga zastosowanie kwasu HA w dentystyce?
Jak działa kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to substancja organiczna, biopolimer, który występuje naturalnie w ciele człowieka, innych ssaków i bakterii. Ma wszędzie taką samą budowę. Ale niestety z wiekiem zmniejsza się jego ilość. Jest biokompatybilny i neutralny.
Jego głównym zadaniem jest wiązanie cząsteczek wody. Dzięki temu wspiera regenerację tkanek, redukuje stany zapalne, zapełnia przestrzenie międzykomórkowe, nadaje tkankom elastyczność. Całkiem sporo istotnych dla medycyny zalet, które można wykorzystać także w stomatologii.
Prosta budowa kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest polisacharydem zbudowanym z powtarzających się naprzemiennie wiązań i jednostek disacharydów. Występuje jako: usieciowany, częściowo usieciowany lub nieusieciowany. Różnice między nimi występują w gęstości (masa cząsteczkowa), stopniu wiązania wody (długości tworzonych łańcuchów wiązań), a więc i trwałości. Najbardziej odporny na rozpad jest HA usieciowany. W organizmach żywych występuje pod postacią soli sodowej. Do celów medycznych pozyskuje się go obecnie z wyselekcjonowanych szczepów bakterii.
W stomatologii stosuje się HA nieusieciowany, który ze względu na budowę znacznie łatwiej i szybciej ulega metabolizmowi w ciele człowieka. Działa dokładnie tyle, żeby wspomóc leczenie.
Jak stomatologia wykorzystuje kwas hialuronowy?
Stomatologia korzysta z kwasu Ha wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi szybka regeneracja tkanek po zabiegach, zapobieganie infekcjom, leczenie już powstałych stanów zapalnych oraz działanie bakteriobójcze i nawilżające. W związku z tym można ją wykorzystać podczas:
- Leczenia stanów zapalnych dziąseł, owrzodzeń, aft, liszajów, oparzeń.
- Zabiegów skalingu.
- W leczeniu bruksizmu.
- Przy wszelkich zabiegach chirurgicznych.
- W leczeniu periodontologicznym.
- W stomatologii estetycznej.
Kwas hialuronowy jest składnikiem specjalistycznych past do zębów, płynów do płukania, żelów do samodzielnego użycia. Może być aplikowany przez specjalistę podczas trwania zabiegu, jak i kuracja wspomagająca po zabiegu.
Jak w całej medycynie tak i w stomatologii kwas hialuronowy ma za zadanie przyspieszyć regenerację tkanek i ich gojenie. Tym samym szybciej uzyskać zamierzony efekt i zadbać o zdrowie pacjenta.