Młynek dentystyczny do mielenia zębów – jakie ma zastosowanie?
Zęby to doskonały materiał biologiczny, autologiczny, czyli samoistnie wytworzony przez ciało, który można wykorzystać w implantologii i nadbudowie kości zębów. Żeby uzyskać taki komponent z zębów pacjenta, potrzebny jest młynek den

Zęby to doskonały materiał biologiczny, autologiczny, czyli samoistnie wytworzony przez ciało, który można wykorzystać w implantologii i nadbudowie kości zębów. Żeby uzyskać taki komponent z zębów pacjenta, potrzebny jest młynek dentystyczny do mielenia zębów. Pozwala on na ponowne wykorzystanie cennego surowca, który zwyczajnie zostałby zutylizowany.
Jak wygląda proces pozyskiwania materiału przy użyciu młynka dentystycznego?
Sam młynek to niewielkie urządzenie, o dużej sile mielenia. Komora mieląca młynka jest higieniczna, zaprojektowana tak, żeby była sterylnie czysta, wykorzystana tylko przez jednego pacjenta. Materiał nie może zostać zmieszany z tkanką innej osoby.
Po usunięciu ząb musi zostać bardzo dokładnie oczyszczony ze sztucznych uzupełnień i zdezynfekowany. Po zmieleniu wiórki namacza się w specjalny roztworze i dopiero tak przygotowane uzupełnienie nanosi się w miejsce docelowe, czyli do wyrostka zębodołowego powstałego po ekstrakcji zęba. Tak zabezpieczona powierzchnia, może nawet przez kilka lat czekać na implant. W tym czasie nie zaniknie tkanka kostna potrzebna do zakotwiczenia implantu, za to materiał zostanie w naturalny sposób zastąpiony samoistnie nadbudowaną tkanką kostną. Zabezpiecza to także przed zmianą ułożenia pozostałych zębów, ruszaniem się, ich wypadaniem, powstawaniem wad zgryzu.
Ząb jako materiał autogenny – dlaczego się go stosuje?
Ząb pacjenta stanowi doskonały materiał do przeszczepu. Ten biomateriał jest zgodny genetycznie, bo pozyskany od pacjenta. W związku z tym zyskujemy szereg korzyści istotnych zwłaszcza w leczeniu implantologicznym:
- Materiał nie jest odrzucany przez organizm pacjenta.
- Zwiększa się szybkość gojenia rany i regeneracji tkanki kostnej.
- Wyklucza powstawanie stanów zapalnych i przenoszenia chorób.
- Nie uczula.
- Obniża koszty leczenia.
- Twarda struktura zmielonego szkliwa i zębiny sprawia, że cały proces resorpcji pozyskanego surowca jest wydłużony. Przez cały ten czas możliwe jest wstawienie implantu.
Co ważne pozyskany materiał (np. z usuniętych ósemek) można przechowywać nawet przez 10 lat. Alternatywą są materiały syntetyczne lub pozyskiwane od zwierząt, które mogą zostać odrzucone przez wrażliwy organizm. Pobiera się także kości z innej części ciała człowieka. Wykorzystanie poekstrakcyjnych zębów wydaje się najbardziej naturalną i ekonomiczną z metod.
Dla pacjenta „mielenie zębów” może wydać się dziwne. Do czasu aż nie pozna niewątpliwych korzyści takiego procesu pozyskiwania materiału do autologicznego przeszczepu kości i rekonstrukcji zęba.