Na czym polega lakowanie zębów?
Do jednych z najbardziej popularnych zabiegów profilaktycznych w stomatologii należy lakowanie zębów. Zabieg ten ma na celu zapobieganie próchnicy, ale nie u każdego pacjenta występują wskazania do jego przeprowadzenia. Lakowanie najczęś
Do jednych z najbardziej popularnych zabiegów profilaktycznych w stomatologii należy lakowanie zębów. Zabieg ten ma na celu zapobieganie próchnicy, ale nie u każdego pacjenta występują wskazania do jego przeprowadzenia. Lakowanie najczęściej jest wykonywane u dzieci, chociaż również u dorosłych może przynieść wiele korzyści.
Lakowanie zębów – co ile powtarzać i jak wygląda zabieg?
Podczas zabiegu lakowania lekarz najpierw oczyszcza zęby pacjenta, a następnie nanosi na nie specjalny preparat, którego główne zadanie to wzmocnienie szkliwa. Lak jest nanoszony zwłaszcza na zębach przedtrzonowych i trzonowych. Ich powierzchnia nie jest gładka – pokrywają ją liczne bruzdy, w których gromadzi się trudna do usunięcia płytka nazębna, co z kolei prowadzi do rozwoju próchnicy. Substancje używane przez stomatologów w ramach lakowania dobrze przylegają do wszystkich zagłębień i zwiększają skuteczność oczyszczania zębów podczas codziennego szczotkowania.
Lakowanie zębów u dzieci
Lakiem można pokryć zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Zabieg po raz pierwszy powinien być przeprowadzony już u kilkulatków, u których wyrżnęły się trzonowce. Co ważne, lakowanie może być wykonane w obrębie jednego zęba, dlatego rodzice nie powinni czekać z zabraniem dziecka na wizytę w gabinecie. Każdy nowy ząb może być na bieżąco zabezpieczany lakiem przez dentystę.
Lakowanie zębów u dorosłych
Lakowanie zębów u dorosłych jest możliwe wyłącznie u pacjentów bez żadnych ubytków. Wszelkie zmiany spowodowane przez próchnicę muszą zostać przed zabiegiem wyleczone. Nakładanie laku u dorosłych nie jest często stosowane – zwykle pokrywa się nim ósemki, stomatolog może też przeprowadzić korektę lakowania wykonanego w dzieciństwie.
Zabiegu nie należy się obawiać, ponieważ trwa krótko i nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Początkowe oczyszczanie zębów nie jest inwazyjne; stomatolog używa w tym celu specjalnej szczoteczki, a następnie wytrawiacza. Na odpowiednio przygotowane zęby lekarz nakłada lak – płynna forma preparatu sprawia, że powierzchnia trzonowców i przedtrzonowców zostaje szczelnie pokryta. Na koniec substancja zostaje utwardzona za pomocą lampy, konieczne jest też upewnienie się, że lak został odpowiednio dopasowany do zgryzu.
Cena lakowania zębów
Koszt lakowania przeprowadzonego w prywatnym gabinecie wynosi ok. kilkudziesięciu zł za jednego zęba. Należy jednak pamiętać, że zabieg nie jest wykonywany na wszystkich zębach, a jedynie na przedtrzonowcach i trzonowcach. Ponadto tego typu działania – zwłaszcza w przypadku małych dzieci – mogą nawet na kilka lat zahamować rozwój próchnicy.
Zabiegi o podobnym charakterze
Do popularnych zabiegów profilaktycznych należą też lapisowanie oraz lakierowanie. Celem lapisowania jest leczenie zębów mlecznych z rozległymi ubytkami. Z kolei lakierowanie polega na pokryciu zębów substancją zawierającą wysokie stężenie fluoru. Między lakowaniem zębów a fluoryzacją (lakierowaniem) występuje także różnica w zalecanym powtarzaniu zabiegu – lak powinno się nałożyć w dzieciństwie, a następnie jedynie go uzupełniać. Lakierowanie może być systematycznie wykonywane u dorosłych.
Szeroki zakres dostępnych obecnie działań profilaktycznych pozwala każdemu pacjentowi kompleksowo zadbać o zdrowy uśmiech. Ważne, aby jak najwcześniej zgłosić się z dzieckiem do stomatologa, który będzie mógł na bieżąco rekomendować najlepsze w danej sytuacji rozwiązania. Z kolei dorośli pacjenci muszą regularnie stawiać się na wizyty kontrolne, dzięki czemu zabiegi profilaktyczne przyniosą zamierzony efekt.
Jeżeli masz więcej pytań szczegółowych np. o: lakowanie zębów mlecznych (mleczaków), lakowanie zębów u dorosłych (szóstek), koszty zabiegu lub cennik lakowania poszczególnych zębów skontaktuj się z nami.