Ortodoncja » Ortodonta

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii,ortodoncja Wrocław najlepsza klinika najlepszy ortodonta tylko w AuriDent która kosztem czasu i cierpliwości ze strony Pacjenta pozwala nieinwazyjnie wyprostować jego zgryz. Mimo, że leczenie potrafi zająć wiele czasu, efekty potrafią przerosnąć oczekiwania Pacjentów, a poprawa wizerunku dodatkowo nastroić ich pozytywnie do życia.

Dobry ortodonta dla dzieci i dorosłych » AuriDent Wrocław

W klinice stomatologicznej Aurident znajdziesz:

  • szeroką gamę aparatów ortodontycznych;
  • doświadczony i pomocny personel medyczny;
  • możliwość wykonania leczenia przygotowawczego;
  • dopasowanie proponowanego rozwiązania do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Twój nowy uśmiech jest na wyciągnięcie ręki.

Zapraszamy.

APARATY RUCHOME I STAŁE STOSOWANE W LECZENIU ORTODONTYCZNYM:

Aparaty ruchomeAPARATY RUCHOME – między 6 a 7 rokiem życia rozpoczynają się burzliwe zmiany w uzębieniu. U dzieci w tym wieku najczęściej stosuje się różnego rodzaju aparaty, jednak w większości są to aparaty ruchome, czyli wyjmowane. Taki model dobrze sprawdza się w przypadku uzębienia mieszanego, chroniąc zęby dziecka przed koniecznością ekstrakcji w późniejszym okresie. Wypadnięcie części zębów mlecznych i wyrastanie zębów stałych to zatem dobry moment na pierwszą konsultację u ortodonty. Zastosowanie aparatu ruchomego pozwoli pobudzić zęby do wzrostu w odpowiednim kierunku.

Aparat stały na zębachAPARATY STAŁE – ten rodzaj aparatów stosuje się na uzębienie stałe, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Aparat stały składa się z elementów mocowanych do zębów. Zakłada go lekarz i tylko on może go zdjąć. Leczenie aparatem stałym to skuteczna metoda poprawy estetyki zębów i wyeliminowania ciężkich wad w obrębie szczęk. Aparaty ortodontyczne stałe dzielą się na dwie grupy: metalowe (klasyczne srebrne i rzadziej stosowane złote) oraz wyjątkowo estetyczne aparaty porcelanowe bądź kryształowe, dla najbardziej wymagających Pacjentów. Do aparatu ortodontycznego można dodawać gumki. Ligatura dostępna jest w wielu kolorach i może być dopasowana do indywidualnych gustów.

Aparat językowy lingwalnyAPARAT JĘZYKOWE (LINGWALNE) – aparat lingwalny popularnie zwany językowym pozostaje zupełnie niewidoczny, gdyż przyklejony jest od strony języka, czyli po wewnętrznej stronie zębów. Aparat językowy różni się zatem od aparatu stałego zewnętrznego miejscem przyklejania zamków, brakiem pierścieni i niewidocznością wszelkich elementów. W aparacie językowym zamki są wyłącznie przenośnikami sił łuku oddziaływującego na zęby. W technice lingwalnej stosuje się innego rodzaju zamki i łuki niż te używane w technice zewnętrznej.

 

PRZEBIEG LECZENIA ORTODONTYCZNEGO:

krzywe zębyPRZED LECZENIEM – w czasie pierwszej wizyty zbierane są informacje o pacjencie – lekarz przeprowadza badanie w celu zdiagnozowania wady zgryzu i pyta pacjenta o oczekiwania wobec leczenia ortodontycznego. Na tym etapie konieczne jest także aktualne (nie starsze niż rok) panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zębów, czyli tzw. ortopantomogram. Ponadto zawsze wykonuje się gipsowy model uzębienia.

Po zakończeniu badania ortodonta przedstawia pacjentowi plan leczenia – przebieg, stosowany aparat ortodontyczny, czas trwania leczenia i cennik. Jeżeli pacjent akceptuje plan przygotowany przez ortodontę i jest zdecydowany rozpocząć leczenie, wówczas w okolicy tylnych zębów zakładane są specjalne gumki separacyjne, a po 1-2 tygodniach zakłada się aparat ortodontyczny. Oczywiście, zanim aparat stały zostanie założony, pacjent powinien wyleczyć wszystkie zęby i wyczyścić je z kamienia nazębnego.

zęby w trakcie leczenia aparatemW TRAKCIE LECZENIA – w zależności od rodzaju zastosowanego aparatu, ortodoncja wiąże się z regularnymi wizytami u specjalisty, co 4-6 tygodni. W czasie takiej wizyty ortodonta kontroluje aparat i napina łuki. W trakcie leczenia ważna jest również dbałość o zdrowie i czystość zębów, dlatego wymagane jest mycie zębów po każdym posiłku przez około 5 minut. Zęby trzeba szczotkować w tradycyjny sposób, jednak codzienna higiena powinna być szczególnie systematyczna i dokładna.

Pacjent posiadający stały aparat ortodontyczny powinien używać specjalnej szczoteczki ortodontycznej, międzyzębowej, jednopęczkowej, która pozwoli skutecznie usunąć resztki jedzenia nawet z trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny międzyzębowe i zakamarki aparatu. Jeżeli staranne mycie zębów po posiłku będzie kłopotliwe, zaleca się intensywne płukanie jamy ustnej płynem antyseptycznym. Ponadto w czasie leczenia ortodontycznego, wskazane są częstsze wizyty kontrolne u stomatologa, co około 3 miesiące.

zdemontowany aparatPO LECZENIU – na ostatniej wizycie aparat jest demontowany i zęby zostają oczyszczone z kleju. Dodatkowo przygotowywane są dla pacjenta dopasowane indywidualnie przezroczyste nakładki na zęby, w których należy spać przez pewien czas po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Dzięki nim możliwa jest skuteczna retencja, czyli utrzymanie trwałych wyników leczenia aparatem ortodontycznym.