Periodontologia

narzędzia dentystycznePeriodontologia zajmuje się przyzębiem, czyli aparatem zawieszeniowym zęba. Jest to bardzo niedoceniana dziedzina stomatologii, mimo że kluczowa dla każdej kontroli stomatologicznej. W czasie kontroli lekarz dentysta ocenia zdrowie całej jamy ustnej, w tym dziąseł, w których umiejscowiony jest ząb. Wszakże nawet najzdrowszy ząb będzie zagrożony, gdy szwankować będzie jego fundament. Właściwie wykonywane zabiegi periodontologiczne pozwalają zapobiec częstej przyczynie utraty zębów – paradontozie.

Aby zobrazować, jak ważną i niedocenianą dziedziną jest periodontologia, przedstawiamy statystyki:

  • zatrważające 90% osób ma chore przyzębie;
  • ponad 40% Polaków powyżej 60 roku życia nie posiada ani jednego zęba;
  • bezzębie w stosunkowo młodym wieku 35-44 lata wynosi aż 4%;
  • 62,3% mężczyzn w wieku  65-74 lat wymaga używania protez częściowych w żuchwie i 53,8% w szczęce;
  • zdrowe przyzębie w wieku 65-74 lata ma tylko 5,6 % mężczyzn.

Kadra naszej kliniki bez wytchnienia stara się obniżyć te statystyki za pomocą:

  • profilaktyki i promowania właściwej higieny jamy ustnej;
  • regularnego usuwania kamienia nazębnego;
  • kiretażu, czyli zabiegu czyszczenia kieszonek zębowych;
  • szynowania zębów;
  • sterowanej regeneracji tkanek.

Zapraszamy do AuriDent, razem zadbamy o to, aby Twoje zęby zostały na miejscu.

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Odpowiednia higienizacja jamy ustnej (szczotkowanie, nitkowanie, płukanki) to podstawa dziedziny stomatologii, jaką jest periodontologia, gdyż jest najprostszym sposobem na to, aby zachować zdrowie zębów i dziąseł, jak również ich estetyczny wygląd. Największe znaczenie ma szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, jednak to nie wystarcza. Konieczne jest też czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Należy też stosować specjalne płyny zawierające środki antybakteryjne. Utrudnieniem przy codziennej higienie jamy ustnej mogą być stany zapalne, przeprowadzone zabiegi chirurgiczne, jak również aparaty i protezy stałe. W naszym gabinecie stomatologicznym lekarze ustalą indywidualny program i udzielą cennych porad odnośnie higieny jamy ustnej, aby pacjent mógł w sposób bezpieczny i skuteczny przeprowadzać zabiegi higienizacyjne domu.

skaling czyli usuwanie kamienia nazębnegoUsuwanie kamienia nazębnego

Skaling – zabieg polegający na oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego jest niezbędny przed rozpoczęciem leczenia, jak i w profilaktyce. Kamień powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej (szczególnie przy nieprawidłowym i niedokładnych czyszczeniu zębów). Twardy osad składający się z bakterii i węglowodanów może przyczynić się do powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł, zwłaszcza jeśli kamień występuje w okolice szyjek zębowych i szczelinach międzyzębowych, do których nie można dotrzeć szczoteczką. Usuwanie kamienia nazębnego, nad- i poddziąsłowego, pozwala zahamować rozwój chorób przyzębia, w tym paradontozy, która nieleczona prowadzi do utraty zębów. Zaleca się usuwanie kamienia nazębnego zarówno przed zabiegami zachowawczymi, protetycznymi i ortodontycznymi, jak również 1-2 razy w roku w ramach profilaktyki stomatologicznej.

 na czym polega zabieg kiretażuKiretaż

Zabieg kiretażu polega na czyszczeniu patologicznej kieszonki przyzębnej (z gromadzącego się w niej obumarłego nabłonka, tkanki ziarninowej i kamienia nazębnego) w celu spłyceniu kieszonki i pokrycia jej zdrowym nabłonkiem, aby wykluczyć ryzyko powstania stanu zapalnego, co również przekłada się na lepsze umocowanie zębów..

 

Szynowanie zębów w gabinecie stomatologicznymSzynowanie zębów

Patologiczna ruchomość zębów spowodowana np. urazami lub chorobami przyzębia może prowadzić do wędrowania i przechylania zębów, a nawet ich utraty. Można jednak temu zapobiec poprzez szynowanie bądź ligaturowanie zębów – oba te zabiegi polegają na unieruchamianiu zębów w końcowym etapie leczenia chorób przyzębia, aby zachować estetykę uzębienia i odpowiednie warunki zgryzowe.

Sterowana regeneracja tkanek - zabieg u stomatologaSterowana regeneracja tkanek

Niektóre choroby przyzębia mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty tkanek otaczających ząb. Wykorzystując szereg nowoczesnych preparatów (tzw. biomateriałów) możemy odbudować zniszczone tkanki przyzębia, dokładnie odtwarzając ich strukturę, a jednocześnie przywracając właściwe funkcje.