Protezy zębowe – jak pielęgnować, jaki klej wybrać?
Protezy zębowe ruchome częściowe lub całkowite wymagają od ich właścicieli uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Zupełnie jak zęby stałe, nie można ich pozo
Protezy zębowe ruchome częściowe lub całkowite wymagają od ich właścicieli uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Zupełnie jak zęby stałe, nie można ich pozostawić samym sobie. Dbanie o piękny uśmiech tak naprawdę nie wymaga skomplikowanych czynności. Wystarczą rutyna i dobre nawyki. Stosowane codziennie przyniosą efekty. Jak właściwie pielęgnować protezy zębowe? Jaki klej wybrać? Czym je czyścić?
Czyszczenie i pielęgnacja protez zębowych ruchomych
Jedną z zalet tego typu protez jest możliwość codziennego wyjmowania ich i dokładnego czyszczenia. Specjalnie dobranymi preparatami czyścimy jamę ustną i samą protezę. Dokładnie usuwamy nalot, pozostałości pokarmów i kleju do protez.
Usuwanie zanieczyszczeń chroni jamę ustną przed bolesnymi stanami zapalnymi i otarciami. Protezę należy przechowywać w suchym pojemniku. Więcej na temat codziennej pielęgnacji ruchomych protez zębowych znajdziesz w osobnym artykule.
Jaki klej do protez wybrać?
W przypadku protez zębowych ruchomych niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania jest używanie mocującego je preparatu. Możemy wybierać między substancjami w formie:
- kleju,
- żelu,
- kremu,
- proszku,
- pasków klejących.
Każdy z nich utwardza się w kontakcie ze śliną. Dobry klej do protez powinien działać przez 10 – 12 godzin. Na rynku jest spory wybór, dzięki czemu każdy z pacjentów może dopasować go według własnych potrzeb. Klej mocujący do protez ma za zadanie:
- Stabilizować i chronić przed przemieszczaniem się protezy podczas gryzienia czy mówienia.
- Amortyzować przed ocieraniem się fragmentów ciała, które mają bezpośredni kontakt z protezą.
- Chronić i uszczelniać przed dostawaniem się drobinek pokarmów pod protezę.
Wybierając klej do protez, warto wziąć pod uwagę:
- Czas działania.
- Moc działania.
- Dodatki smakowe (dla jednych to zaleta, na innych mogą działać drażniąco).
- Skład, który nie będzie wywoływał alergii.
Zaplanuj wizyty u dentysty i protetyka
Rutynowe kontrole u stomatologa i protetyka są niezbędne, żeby utrzymać w zdrowiu jamę ustną. Dziąsła, pozostałe zęby własne, jak i sama proteza powinny być pod stałym nadzorem. Pozwala to wychwycić i wyeliminować odpowiednio wcześnie pojawiające się problemy.
Wnętrze jamy ustnej ulega naturalnym zmianom pod wpływem czasu i sił działających na poszczególne fragmenty ciała. Kości zanikają, dziąsła ulegają zniekształceniu. Te minimalne ruchy sprawiają, że proteza przestaje przylegać i staje się niestabilna. Sama proteza może ulec pęknięciu, ukruszeniu lub wytarciu. Zaleca się, żeby średnio co 5 lat wymieniać protezę zębową na nową.