Protezy

Proteza Szkielet

Protezy są to ruchome, niecementowane na stałe uzupełnienia, które stosuje się w przypadku częściowego lub całościowego ubytku zębów naturalnych. Takie rozwiązanie sprawdza się wówczas, gdy nie ma możliwości uzupełnienia braków mostem albo wszczepienia implantów. Protezy zębowe cieszą się dobrą opinią wśród Pacjentów z brakami zębnymi, gdyż znacząco poprawiają one komfort codziennego funkcjonowania i ułatwiają takie podstawowe czynności, jak jedzenie i mówienie. Co więcej, prawidłowo dobrana nowoczesna proteza zapobiega zniekształceniom i przesunięciom zębowym, a nawet hamuje procesy zanikowe oraz rozwój chorób przyzębia.

W zależności od zastosowanego materiału i budowy możemy wyróżnić następujące rodzaje protez zębowych:

Akrylowa proteza

PROTEZA AKRYLOWA

Protezy akrylowe (częściowe i całkowite) – płyta protezy wykonana jest z akrylu. Ten typ stosuje się w przypadku całkowitych lub częściowych braków uzębienia. Taka proteza jest najmniej komfortowa w użytkowaniu, dlatego wielu pacjentów długo się do niej przyzwyczaja. Ponadto przy złych warunkach anatomicznych (zanik wyrostka zębodołowego) muszą na co dzień używać kleju mocującego, by uniknąć samoczynnego odklejania. Niewątpliwą zaletę protez akrylowych stanowi natomiast niska cena.

 

Szkieletowa proteza

PROTEZA SZKIELETOWA

Protezy szkieletowe – to nowoczesna wersja protezy akrylowej, którą wykonuje się u Pacjentów z częściowym brakiem uzębienia. Zaletą tej protezy jest jej osadzenie na cienkim metalowym szkielecie, co znacznie poprawia komfort użytkowania (w porównaniu z tradycyjną protezą akrylową). Dzięki temu jest praktycznie niewyczuwalna. Innym wariantem protezy szkieletowej jest proteza acetanowa, wykonana z lekkiego i elastycznego tworzywa, którym jest acetan. Proteza bardzo lubiana przez pacjentów ze względu na walory estetyczne. Proteza acetanowa posiada klamry w kolorze zęba dzięki czemu są one niewidoczne i znacznie poprawiają komfort pacjenta.

 

Kombinowana proteza

PROTEZA INDYWIDUALNA

Prace kombinowane – specjalne połączenie prac stałych (korony porcelanowe) z uzupełnieniami ruchomymi (protezy na zatrzaskach, protezy szkieletowe, protezy acetanowe,  etc). Zaletą tych prac jest duża wygoda i stabilność w ustach pacjenta. To rozwiązanie jest szczególnie polecane tym Pacjentom, którzy maja braki zębowe czesciowe zwłaszcza w odcinkach bocznych gdzie nie ma mozliwosci wykonania  mostów.

 

proteza natychmiastowaAcetolowa proteza

PROTEZA NATYCHMIASTOWA

Protezy natychmiastowe – jest to ruchome uzupełnienie (proteza akrylowa), zakładane tuż po ekstrakcji czyli usunięciu zębów. Proteza natychmiastowa zabezpiecza ranę po usunięciu zęba i pełni funkcję estetyczną. Jest to rozwiązanie przejściowe wykonywane na czas gojenia się wyrostków.