Aktualności
28.09.2021

Re-endo ostatnia szansa na ratunek dla zęba

O tym, że nieudane leczenie kanałowe zęba niesie ze sobą ogromne ryzyko utraty zęba wie wiele osób. Nie jest to jednak jedyny scenariusz. Jest bowiem możliwość powtórnego leczenia kanałowego i próba naprawy dramatycznej sytuacji.

<
Udostępnij:

O tym, że nieudane leczenie kanałowe zęba niesie ze sobą ogromne ryzyko utraty zęba wie wiele osób. Nie jest to jednak jedyny scenariusz. Jest bowiem możliwość powtórnego leczenia kanałowego i próba naprawy dramatycznej sytuacji.

Leczenie re-endo, bo to o nim mowa, jest leczeniem mającym na celu uratowanie zęba przed koniecznością usunięcia. W Aurident zawsze staramy się ratować zęba i często z tego powodu spotykamy się z Pacjentami innych stomatologów, którzy proponują usunięcie zęba lub udanie się do naszej kliniki na leczenie re-endo. Z powodu ryzyka utraty zęba podjęcie decyzji o powtórnym leczeniu kanałowym jest naprawdę trudne, jednak dzięki wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i metodologii możemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, by naturalnego zęba uratować.

Oto kilka rzeczy związanych z przebiegiem leczenia kanałowego, które powinni wiedzieć Pacjenci przed podjęciem tej decyzji:
Czy gabinet stosuje leczenie w powiększeniu? – Leczenie w powiększeniu jest koniecznością przy powtórnym leczeniu kanałowym, optymalnie jednak jest podjąć leczenie przy użyciu mikroskopu. To dzięki niemu dentysta widzi dokładnie wszystkie zakamarki kanałów, a jego wzrok sięga tam, gdzie przy użyciu lupy, czy gołego oka, nie byłoby na to szans.
Czy w gabinecie stosuje się endometr? – Endometr to narzędzie stosowane do pomiaru długości kanału, dość powiedzieć, że jest to kluczowa informacja przy każdym leczeniu kanałowym, a w szczególności przy powtórnym.
Czy dentysta stosuje płynną gutaperkę? – Płynna gutaperka pozwala dokładnie wypełnić kanał w czasie leczenia kanałowego i zapobiec w ten sposób nawrotowi choroby.
Czy lekarz ma doświadczenie w leczeniu kanałowym? – Lekarz endodonta, bo tak nazywa się specjalistę w dziedzinie leczenia kanałowego, to obok sprzętu kluczowy czynnik decydujący o powodzeniu leczenia. Dobranie właściwych metod, wykorzystanie doświadczenia składającego się z wyników leczenia podobnych przypadków i odpowiedniego rozwiązania do Pacjenta, to decyzje, które specjalista podejmuje przy fotelu w czasie zabiegu. Warto, by decyzje te były właściwe.
Pytań związanych z leczeniem kanałowym jest znacznie więcej, to jest jednak absolutny elementarz, który w gabinecie powinien się znaleźć.

Oczywiście w Aurident znajdziecie wszystkie powyższe elementy. Zapraszamy.

Dr n. med. Joanna Sward.

Call Now Button