Sedacja wziewna — co to jest i jak się przygotować?
Większość ludzi w mniejszym lub większym stopniu boi się wizyty u stomatologa. O ile człowiek dorosły rozumie potrzebę leczenia uzębienia pomimo tego lęku, o tyle dzieciom trudno to wytłumaczyć. Nawet jeśl
Większość ludzi w mniejszym lub większym stopniu boi się wizyty u stomatologa. O ile człowiek dorosły rozumie potrzebę leczenia uzębienia pomimo tego lęku, o tyle dzieciom trudno to wytłumaczyć. Nawet jeśli nie dotyczy nas skrajny przypadek dentofobii, to i tak strach sprawia, że rezygnujemy bądź ograniczamy swoje wizyty u dentysty. To przekłada się niestety na pogarszający się stan naszego uzębienia.
Tymczasem relaks i poczucie komfortu na fotelu dentystycznym są jak najbardziej możliwe. Dorosłym i dzieciom pomóc może zastosowanie podczas zabiegów stomatologicznych sedacji wziewnej, czyli podanie gazu rozweselającego.
Śmiać się nie będziesz, ale za to się uspokoisz. Co to jest i jak działa sedacja wziewna gazem rozweselającym?
Tradycyjna narkoza powoduje całkowitą utratę świadomości i nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wymaga, poza tym wielu czynności przygotowawczych, co utrudnia jej stosowanie.
Sedacja wziewna to mieszanka tlenu i podtlenku azotu. Działa w momencie podawania. Aplikowana jest przez maskę donosową w trakcie trwania zabiegu stomatologicznego. Dentysta ma pełen dostęp do jamy ustnej, więc może w tym czasie swobodnie opracowywać ząb. Ma stały kontakt z pacjentem, gdyż ten jest przytomny, przy tym bardzo spokojny i zrelaksowany. Taką metodę znieczulenia można stosować już u dzieci 3-letnich.
Przeciwwskazania są nieliczne: ciąża, porfiria, choroby płuc, choroba alkoholowa, katar, przerost migdałków. U większości pacjentów jest możliwa do zastosowania, sprawdzona i bezpieczna.
Jak się przygotować do zabiegu stomatologicznego z użyciem sedacji wziewnej?
Najczęściej po godzinie pacjent może wrócić do codziennych czynności. Jednak ze względu na możliwość pojawienia się zawrotów głowy po użyciu podtlenku azotu, zaleca się, żeby dorosły przybył na zabieg z osobą towarzyszącą. Pacjent nie powinien sam wracać do domu, nie wolno mu też prowadzić samochodu. Przed zabiegiem warto zrezygnować z obfitego posiłku. To pozwoli uniknąć ewentualnych nudności czy wymiotów.
Większe przygotowania do zastosowania sedacji wziewnej podczas zabiegu stomatologicznego nie są potrzebne. Dlatego ta metoda jest łatwo dostępna i chętnie stosowana.
Paraliżujący strach przed leczeniem nikomu nie przynosi korzyści. Z zdenerwowanym pacjentem (zwłaszcza maluchem) trudniej współpracować. Rozwiązania takie jak sedacja wziewna uzupełniająca znieczulenie jest ułatwieniem dla stomatologów i pacjentów nawet bardzo zestresowanych, tych którzy nie potrafią poradzić sobie z nadmiernym lękiem, także u najmłodszych.