Blog
24.01.2022

Sposób na śnieżnobiały uśmiech

Na czym polega wybielanie zębów lampą

Usługa z użyciem specjalnej lampy emitującej niebieskie światło, pozwala na uzyskanie wyjątkowego efektu estetycznego. Na szkliwo nakłada się substancję wybielającą zawierającą w skła

Udostępnij:

Na czym polega wybielanie zębów lampą

Usługa z użyciem specjalnej lampy emitującej niebieskie światło, pozwala na uzyskanie wyjątkowego efektu estetycznego. Na szkliwo nakłada się substancję wybielającą zawierającą w składzie nadtlenek wodoru, który pod wpływem naświetlania utlenia się, widocznie rozjaśniając powierzchnię zębów. Żel należy dobierać indywidualnie do każdego pacjenta. Przy zabiegu konieczne jest zabezpieczenie dziąseł oraz ust, aby ich nie uszkodzić. Czynności podejmowane przez dentystę trwają około godziny. Przed przystąpieniem do procedury zaleca się przeprowadzenie skalingu lub piaskowania w celu wyeliminowania kamienia i osadu. Trzeba mieć na uwadze, że zmianie koloru ulegają wyłącznie żywe tkanki, dlatego też warto rozważyć wymianę plomb lub wypełnień protetycznych.

Wybielanie zębów pod lampą – efekty

Rezultaty, jakie osiąga się podczas zabiegu, zaskakują – różnica w barwie szkliwa wynosi nawet 14 tonów w skali VITA. Co istotne, taki stan utrzymuje się średnio od 2 do 3 lat. Zależy to od wielu czynników. Do głównych zaliczają się: wiek, predyspozycje genetyczne, przyjmowane leki. Nie bez znaczenia są również nawyki żywieniowe – spożywanie dużej ilości kawy, czerwonego wina, herbaty lub soków owocowych nie pomaga w osiągnięciu założonego celu. Decydując się na wybielanie zębów pod lampą efekty widać już po jednej wizycie. Żeby jednak ich nie stracić, przez dwa dni po naświetleniu szkliwa trzeba przestrzegać tzw. białej diety, czyli wprowadzić do menu produkty niebarwiące, jak np. nabiał (mleko, jogurty naturalne, sery, kefiry), białe pieczywo, filety z kurczaka lub indyka.

Dodatkowo, poleca się przynajmniej na 2 tygodnie, zrezygnować z palenia papierosów. Do dobrych praktyk należy też dbanie o higienę, w tym używanie odpowiednio dobranych past do czyszczenia, płynów do płukania jamy ustnej. Niezbędna jest również regularna kontrola w gabinecie stomatologicznym w celu szybkiej eliminacji zmian chorobowych mogących być przyczyną przebarwień.

Czy profesjonalne wybielanie zębów jest bezpieczne?

Rozjaśnianie szkliwa cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Do gabinetów dentystycznych zgłaszają się ludzie w różnym wieku. Sprzęt i preparaty stosowane przez stomatologów charakteryzują się wysoką jakością, dlatego też wybielanie zębów lampą uważa się za bardzo bezpieczne (zwłaszcza jeśli podejmuje się go specjalista). Istnieją jednak pewne przeciwwskazania. Usługi nie realizuje się:

  • u kobiet w ciąży bądź karmiących piersią,
  • u chorych na cukrzycę, epilepsję lub nowotwór,
  • u osób, które nie ukończyły szesnastego roku życia.

Stomatolog może ponadto zadecydować o przesunięciu terminu zabiegu w sytuacji, kiedy zauważy afty, odsłonięte korzenie, próchnicę lub stan zapalny. Wówczas w pierwszej kolejności pacjent musi wyeliminować bieżące problemy, a dopiero później zgłosić się na zabieg.

Call Now Button