Chirurgia szczękowa

szefowa w masce dentystycznejChirurgia stomatologiczna jest dziedziną łączącą wiele specjalizacji stomatologicznych, dlatego chcąc rozwijać te dyscypliny musieliśmy zadbać o nią w szczególny sposób. Po 25 latach rozszerzania bazy sprzętowej, podnoszenia kwalifikacji i poznawania nowych metodologii, z dumą możemy powiedzieć, że AuriDent jest jedną z wiodących klinik we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w zakresie chirurgii stomatologicznej.

 

W pełnej gamie zabiegów małej chirurgii stomatologicznej wykonujemy m.in.:

 • ekstrakcję zębów;
 • dłutowanie wewnątrzzębodołowe;
 • usuwanie zmian w obrębie błony śluzowej jamy ustnej;
 • pobieranie wycinków do badania histopatologicznego;
 • podcinanie wędzidełka wargi, języka;
 • resekcję wierzchołka korzenia zęba;
 • chirurgię przedprotetyczną;
 • rewizję wyrostka zębodołowego lub zatoki;
 • zamknięcie zatoki szczękowej;
 • badanie histopatologiczne materiału tkankowego;
 • chirurgię onkologiczną;
 • plastykę lub pogłębienie przedsionka jamy ustnej;
 • operacje płatowe na przyzębiu, pokrywanie recesji dziąsłowych;
 • gingiwoplastykę.

AuriDent to gwarancja najwyższego poziomu leczenia chirurgicznego i właściwego podejścia do leczenia. Zaufaj nam i już dziś umów się na wizytę konsultacyjną.

LECZENIE CHIRURGICZNE OBEJMUJE:

Zabiegi ekstrakcji czyli usuwania zębówZabiegi ekstrakcji zębów – usuwanie zęba

Zabiegi ekstrakcji zębów polegają na ich usunięciu z wyrostka zębodołowego z różnych powodów. Najczęstsze przyczyny wskazań do usunięcia zębów to; zaawansowana próchnica, złamania zębów poniżej linii dziąsła, zęby które nie nadają się do leczenia endodontycznego nawet pod mikroskopem, zęby rosnące poza łukiem nie nadające się do leczenia ortodontycznego, zęby rozchwiane paradontoza), zęby nadliczbowe, usunięcia ze wskazań ogólnoustrojowych lub z powodu zalecenia ortodonty. Prace chirurgiczne, które wykonujemy w naszym centrum medycznym znajdującym się w mieście Wrocław, przeprowadza się także w celu wyeliminowania pozostawionych fragmentów korzeni, usunięcia zębów zatrzymanych, zaklinowanych, ekotopowo położonych powodujących silne dolegliwości bólowe czy stłoczenia i przemieszczenia zębów przednich. Dotyczy to min. „ósemek”.

 

Plastyka wargi lub podcięcie wędzidełka językaPlastyka wargi lub wędzidełka języka

Plastyka wędzidełka wargi oraz języka to zabiegi, które najczęściej podejmuje się w celu zmiany ustawienia lub usunięcia przerostów wędzidełka. Chirurgia szczękowa to złożony dział, a dysfunkcje wędzidełka mogą powodować wiele problemów ortodontycznych, protetycznych lub periodontologicznych. Wśród częstych zaburzeń można wymienić m.in.: diastemę prawdziwą, trudności z utrzymaniem protezy zębowej, recesje dziąseł.

 

Resekcja wierzchołka korzenia zębaResekcja wierzchołka korzenia zęba

Czasami jedyną możliwością eliminacji problemów związanych ze stanem zapalnym/złamaniem/patologicznym tworem w okolicy wierzchołka korzenia zęba jest interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na usunięciu wierzchołka korzenia zęba z jednoczesny, opracowaniem pozostałej części korzenia, usunięciu ewentualnych torbieli/ziarniniaków, oczyszczeniem otaczającej kości i wypełnieniem ubytku materiałem kościozastępczym. To postępowanie pozwala uniknąć usunięcia zęba, który pozostaje w jamie ustnej przez długie lata.


modelowanie

CHIRURGIA PRZEDPROTETYCZNA

Skupia się na przygotowaniu podłoża umożliwiając jak najlepsze leczenie protetyczne.
Wśród zabiegów chirurgii przedprotetycznej możemy wyróżnić:
– Zabiegi mające na celu eliminację nieprawidłowości tkanek miękkich – czyli np. modelowanie dziąseł, usuwanie zmian brodawczakowatych i szczelinowych czy pogłębianie przedsionka jamy ustnej
– Zabiegi na tkankach twardych – np. modelowanie wyniosłości i zagłębień kostnych, korekta kształtu wyrostka zębodołowego szczęki i części zębodołowej żuchwy, czy rekonstrukcje zanikłego podłoża kostnego(=chirurgiczna odbudowa kości).

 

odbudowaREWIZJA WYROSTKA ZĘBODOŁOWEGO LUB ZATOKI (CIAŁO OBCE, SZCZYT KORZENIA)
Niekiedy po leczeniu endodontycznym czy chirurgicznym mamy do czynienia z pozostawionymi po ekstrakcji korzeniami, zębami przemieszczonymi do zatoki szczękowej, bądź materiałem endodontycznym wtłoczonym do zatoki szczękowej/kanału żuchwy. Takie nieprawidłowości, jak nietrudno się domyślić, mogą sprawiać pacjentom wiele problemów. Stąd niezbędne jest właściwe badanie, diagnozowanie i staranne leczenie, które niedoświadczonym chirurgom przysparza wiele problemów.

 

rewizja

ZAMKNIĘCIE ZATOKI SZCZĘKOWEJ
Połączenie ustno-zatokowe to najczęstsze z powikłań, mogących wystąpić po usunięciu górnych zębów przedtrzonowych i trzonowych, których korzenie tkwią w zatoce szczękowej. Niestety, w znacznej mierze pacjenci, zgłaszający się do naszej Kliniki z tym problemem są diagnozowani zbyt późno, lub nieprawidłowo leczeni. Dokładne zamknięcie zatoki szczękowej znacznie minimalizuje ryzyko późniejszych powikłań, obejmujących m.in. zabiegi operacyjne.

 

wyciencie

BADANIE HISTOPATOLOGICZNE MATERIAŁU TKANKOWEGO NP. GUZA, TORBIELI.
Jest to badanie pod mikroskopem materiału histologicznego(tkankowego) lub cytologicznego (komórkowego). Na podstawie wyników badania możemy wdrożyć odpowiednią terapię lub potwierdzić/wykluczyć wstępną diagnozę. Bo pacjent dobrze zdiagnozowany to pacjent dobrze leczony.

 

 

zamkniecie

CHIRURGIA ONKOLOGICZNA – USUWANIE GUZÓW TKANEK MIĘKKICH
Niektóre z nadmiernie rozrośniętych w jamie ustnej tkanek są zupełnie nieszkodliwe, inne mogą utrudniać leczenie protetyczne, a jeszcze inne wymagają radykalnego usunięcia celem wyeliminowania ryzyka rozwoju nowotworu. W Klinice Stomatologicznej Aurident oferujemy Państwu leczenie w ramach chirurgii onkologicznej z wykorzystaniem najnowocześniejszej dostępnej aparatury diagnostycznej i zabiegowej.

 

 

badanie

PLASTYKA LUB POGŁĘBIENIE PRZEDSIONKA JAMY USTNEJ
Zabieg Westibuloplastyki stosowany jest nie tylko w celu leczenia czy zapobiegania schorzeniom tkanek przyzębia, ale również w leczeniu ortodontycznym i protetycznym. Zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu, polega na chirurgicznym ukształtowaniu tkanek w celu poprawy istniejących uwarunkowań anatomicznych pod kątem dalszego leczenia. Dzięki nowoczesnym technikom zabiegowym to postępowanie lecznicze daje wspaniałe rezultaty funkcjonalne i estetyczne.

 

usuniecie_guza

OPERACJE PŁATOWE NA PRZYZĘBIU, POKRYWANIE RECESJI DZIĄSŁOWYCH
Czasem – choćby najlepsze – niechirurgiczne leczenie periodontologiczne nie wystarcza, trzeba wtedy zastosować bardziej radykalne metody leczenia. operacja płatowa dzięki podniesieniu śluzówki daje możliwość przeprowadzenia zabiegu mikrochirurgicznego pod kontrolą wzroku, co znacznie podnosi dokładność leczenia. Pokrywanie recesji dziąsłowych to jedna z metod tzw. plastycznej chirurgii periodontologicznej. Pozwala na trwałe przywrócenie budowy i funkcji tych tkanek przyzębia, które uległy destrukcji w wyniku procesów patologicznych.

 

plastyka

GINGIWOPLASTYKA
Na estetykę Twojego uśmiechu wpływa wiele czynników. Estetyczny uśmiech to nie tylko kwestia zębów, ale i zdrowych, ładnych dziąseł. Gingiwoplastyka to chirurgiczna korekta kształtu dziąseł, począwszy od wydłużania korony klinicznej zęba po usuwanie przerostów polekowych czy hormonalnych. Cel – funkcjonalność i estetyka!

 

 

Zalecenia dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych: