Czym jest kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego

Czym jest kamień nazębny?

To nic innego, jak zmineralizowana płytka nazębna. Najczęściej gromadzi się w miejscach nierównej powierzchni nazębnej, powierzchni zębów w okolicach gruczołów ślinowych. Złogi mogą również gromadzić w miejscach trudnych do czyszczenia (np. przestrzenie międzyzębowe). Kamień nie zawsze jest widoczny, najczęściej ma żółty kolor, bądź nieco ciemniejszy. Należy go usuwać, gdyż stanowi środowisko dla bakterii powodujących rozwój próchnicy, stanu zapalnego dziąseł przeradzający się w zapalenie przyzębia. W konsekwencji może prowadzić do paradontozy- rozchwiania zębów i ich utraty.

jak wygląda kamień nazębny
Proces usuwania kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego to element profilaktycznej opieki dentystycznej. Regularny skaling znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i ubytków w zębach.

Nasza klinika wykonuje zabieg usuwania kamienia nazębnego jako standardowy, co istotne- przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.
Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest wykonywanie określonych zabiegów w prawidłowej kolejności. Każde planowe leczenie stomatologiczne powinno się zaczynać od higienizacji- czyli usuwania kamienia nazębnego.

Zabiegiem uzupełniającym skaling jest piaskowanie. Polega ono na usuwaniu osadów nazębnych i międzyzębowych oraz przebarwień za pomocą piaskarki stomatologicznej. Urządzenie usuwa przebarwienia przy użyciu drobnego piasku dentystycznego, pod ciśnieniem. Ten typ zabiegu jest szczególnie polecany tym Pacjentom, którzy regularnie spożywają kawę i herbatę oraz osobom noszącym aparat ortodontyczny. Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne.

Po profesjonalnie przeprowadzonym zabiegu, uzupełnionym dodatkowo piaskowaniem, uzębienie prezentuje się dużo bardziej atrakcyjnie, a co najważniejsze ‒ jest zdrowsze i mniej narażone na potencjalne szkody.

scaling czyli usuwanie kamienia nazębnego

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Większość pacjentów nie ma żadnych dolegliwości bólowych ani w trakcie, ani po zabiegu. Jednakże Pacjenci czasami mogą odczuwać dyskomfort po zabiegu, nie należy natomiast mylić go z bólem.

Jak często należy wykonywać usuwanie kamienia nazębnego?

W celu przeciwdziałania osadzaniu się złogów należy regularnie wykonywać usuwanie kamienia nazębnego z częstotliwością średnio raz na pół roku ( w przypadku osób zdrowych). Należy jednak pamiętać, że odpowiednią częstotliwość zabiegu najlepiej ustali lekarz stomatolog.
Istotnym elementem, wspierającym jest stosowanie preparatów do płukania jamy ustnej lub preparatów do ssania (np. gumy). Tylko połączenie pracy stomatologa i zaangażowania Pacjenta pozwoli zniwelować problemy występujące w jamie ustnej.

Gdzie można usunąć kamień nazębny?

Mimo, że usuwanie kamienia nie jest skomplikowanym zabiegiem stomatologicznym, kamień zalecamy usuwać pod okiem specjalistów np. takich jak nasz personel Auridentu. Po szczegóły zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobiście w naszej klinice na ul. Skwierzyńskiej 26b-28a we Wrocławiu.

Call Now Button