Sprawdź naszą ofertę

Korony porcelanowe

Zęby zbudowane są z korzenia i korony. Korona jest elementem widocznym. W głównej mierze wpływa na atrakcyjność naszego uśmiechu. Korona jest uzupełnieniem protetycznym, stosowanym w sytuacji, kiedy nie można odbudować naturalnej korony zęba (w wyniku uszkodzeniu zęba). Stanowi pewnego rodzaju nakładkę na ząb. Otacza go, a także dodatkowo wzmacnia. Może również poprawić kształt i wielkość zęba.

Korony porcelanowe w klinice stomatologicznej Aurident

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej

To popularny rodzaj koron we współczesnej protetyce. Filarem najczęściej są stopy metali o specjalnie dobranym składzie. Jest to połączenie estetycznie wyglądającej porcelany oraz trwałych metali.

Wykonanie korony protetycznej

Cały proces zaczyna się od oszlifowania zęba. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.Następnie pobiera się wycisk uprzednio oszlifowanego zęba, na podstawie którego wykonuje się koronę, dobierając odpowiedni kształt oraz kolor. Gotową koroną dopasowuje się odpowiednio do naturalnego zęba, dopiero wtedy cementuje się ją na stałe.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne stosuje się w celu odbudowy brakującego uzębienia, wykorzystując przy tym pozostałe zęby Pacjenta (będą one stanowiły tzw. zęby filarowe). Na zęby filarowe zakłada się porcelanowe korony, a zęby brakujące między zębami filarowymi uzupełnia się przęsłem zamocowanym pomiędzy koronami zębów filarowych.

Mosty protetyczne dzielimy w zależności od rodzaju materiału , z którego wykonywane są korony. Wyróżniamy zatem:

  • mosty porcelanowe– które wykonywane są na metalowej podbudowie (ze stali bądź ze złota). Są bardzo popularnym rodzajem mostów we współczesnej protetyce. Charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa dla organizmu oraz dużą wytrzymałością.
  • mosty pełnoceramiczne– gdzie podbudowę stanowi tlenek cyrkonu (nie stosuje się metali). Cechują się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz trwałością, a przy tym wyglądają naturalnie.

Rozwiązanie to sprawdza się u tych pacjentów, których ubytki zębowe są znaczne, jednakże nie całkowite. Prawidłowo wykonane mosty nie wyróżnią się na tle naturalnych zębów (zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym), zapewniają zaś wysoki komfort użytkowania.

Call Now Button