Protetyka

Nowoczesna protetyka

Protetyka pozwala odbudować braki w uzębieniu. Wymaga jednak dużego nakładu pracy zarówno na etapie diagnostyki, planowania jak i wykonania prac. Podstawowym założeniem w pracy protetycznej jest uzyskanie funkcji oraz estetycznego efektu, który nie będzie odznaczał się od pozostałych zębów i wspólnie z nimi będzie komponował się w piękny, naturalny uśmiech.

Estetyczny i naturalny uśmiech jest również podstawowym celem prac protetycznych nawet w przypadku całkowitego bezzębia. Bowiem Przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, wiedzy i doświadczenia naszej kadry nawet całkowity brak zębów nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu lśniącego naturalną bielą uśmiechu.

Długotrwałe braki w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyki uśmiechu, mogą też powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości i schorzeń, takich jak:

  • wady zgryzu;
  • ubytki kostne w przestrzeni powstałej po straconym zębie;
  • trudności z trawieniem;
  • przemieszczanie się sąsiednich zębów w kierunku przestrzeni po usuniętym zębie.

Kluczem w protetyce jest wykonanie uzupełnień protetycznych w taki sposób, aby wyglądały naturalnie. W naszej pracy staramy się osiągnąć ten rezultat przy wykorzystaniu doświadczenia kadry i współpracy z renomowanymi pracowniami protetycznymi. W Tworzymy zespół stomatologów i protetyków. Świadczymy we Wrocławiu usługi polegające na uzupełnianiu ubytków zębowych. Wykonujemy m.in.: licówki ceramiczne i porcelanowe, mosty metalowo-porcelanowe, mosty i korony cyrkonowe nie posiadające metalu,  protezy z zębami porcelanowymi i kompozytowymi, a także odbudowy zęba, rekonstrukcje zgryzu zwłaszcza w przypadku patologicznego starcia zębów oraz wiele innych.

Protetyka cieszy się współcześnie sporym zainteresowaniem szczególnie wśród pacjentów, którym zależy na codziennym komforcie życia oraz na właściwym wyglądzie zębów. Zajmujemy się zarówno protetyką odtwórczą, jak i estetyczną.

Wrocław to obszar naszej działalności. Poszukujesz dobrego stomatologa-protetyka w tym mieście? Nasza klinika to z pewnością właściwe miejsce. Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości. Dbamy o to, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie. Wszystkie zabiegi wykonujemy na najwyższym poziomie.

 

zdjęcie korony porcelanowejKORONY PORCELANOWE – stałe uzupełnienia protetyczne wykonane na podbudowie metalowej (tytan, złoto, platyna). Mają zastosowane w przypadkach znacznego zniszczenia (z powodu próchnicy lub urazów) koron zębów, które nie nadają się do odbudowy zachowawczej. Często też służą do poprawy estetyki (zmiana koloru i kształtu zębów), a także do lepszego utrzymania w jamie ustnej protez ruchomych.

 

 

zdjęcie korony ceramicznejKORONY CERAMICZNE – Procera i Cercon nie posiadają metalowej podbudowy, dzięki czemu zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Idealnie imitują tkanki naturalnego zęba. Mogą być stosowane nawet u osób uczulonych na różnego rodzaju stopy, będące składnikiem podbudowy koron porcelanowych. Spełniają oczekiwania najbardziej wymagających pacjentów.

 

zdjęcie mostu porcelanowegoMOSTY PORCELANOWE – mosty to stałe uzupełnienia protetyczne zacementowane na zębach własnych pacjenta. Z ich pomocą możemy uzupełnić brak od jednego do kilku zębów. Stosowanie mostów wymaga sprzyjających warunków miejscowych, a mianowicie odpowiedniej ilości i jakości dobrze rozmieszczonych (po obu stronach luki) zębów filarowych. Utrata zębów to nie tylko problem estetyczny, to poważne zaburzenie prowadzące do zmniejszenia wydolności żucia i wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to również zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego tak bardzo ważne jest uzupełnianie braków zębowych.

zdjęcie licówki porcelanowejLICÓWKI PORCELANOWE – idealne rozwiązanie poprawiające kosmetykę zębów przednich. Mają postać cienkiej „łuski” przyklejanej do zewnętrznej (licowej) powierzchni zęba. Dzięki licówkom możemy skorygować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów, zmieniając ich kolor, kształt, długość lub odbudowując brakujące fragmenty. Porcelana sprawia, że zachowują naturalny połysk i kolor, charakterystyczny dla naturalnych zębów.

 

 

zdjęcie wkładu koronowegoWKŁADY KORONOWE (INLAY, ONLAY, OVERLAY) – w przypadku dużych ubytków twardych tkanek zęba alternatywę w stosunku do standardowych wypełnień stanowią wkłady koronowe typu inlay, onlay lub overlay. Wkłady koronowe są najbardziej wytrzymałym, a zarazem bardzo estetycznym uzupełnieniem brakujących tkanek zęba. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego zębów (guzków, bruzd oraz punktów stycznych). Wykonuje się je we współpracy z w pracownią protetyczną na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany, dzięki czemu są trwałe, idealnie dopasowane kolorystycznie do zębów i odporne na ścieranie

Wkład korzeniowyWKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE – zapewniają długotrwałą odbudowę zębów. Są wykorzystywane w przypadku znacznego zniszczenia lub złamania części koronowej zęba. Po odpowiednim przygotowaniu korzenia, tzn. wykonaniu leczenia kanałowego, wykonujemy indywidualny wkład, który wzmacnia ząb i przyjmuję rolę „rusztowania” dla dalszej odbudowy. W każdym przypadku konieczne jest wykonanie korony protetycznej jako uzupełnienia ostatecznego. Korzeń z zacementowanym wkładem można również wykorzystać jako filar mostu.

PROTEZY

Proteza Szkielet

Protezy są to ruchome, niecementowane na stałe uzupełnienia, które stosuje się w przypadku częściowego lub całościowego ubytku zębów naturalnych. Takie rozwiązanie sprawdza się wówczas, gdy nie ma możliwości uzupełnienia braków mostem albo wszczepienia implantów. Protezy zębowe cieszą się dobrą opinią wśród Pacjentów z brakami zębnymi, gdyż znacząco poprawiają one komfort codziennego funkcjonowania i ułatwiają takie podstawowe czynności, jak jedzenie i mówienie. Co więcej, prawidłowo dobrana nowoczesna proteza zapobiega zniekształceniom i przesunięciom zębowym, a nawet hamuje procesy zanikowe oraz rozwój chorób przyzębia.

W zależności od zastosowanego materiału i budowy możemy wyróżnić następujące rodzaje protez zębowych:

Akrylowa proteza

PROTEZY AKRYLOWE CZĘŚCIOWE I CAŁKOWITE – płyta protezy wykonana jest z akrylu. Ten typ stosuje się w przypadku całkowitych lub częściowych braków uzębienia. Taka proteza jest najmniej komfortowa w użytkowaniu, dlatego wielu pacjentów długo się do niej przyzwyczaja. Ponadto przy złych warunkach anatomicznych (zanik wyrostka zębodołowego) muszą na co dzień używać kleju mocującego, by uniknąć samoczynnego odklejania. Niewątpliwą zaletę protez akrylowych stanowi natomiast niska cena.

 

 

Szkieletowa proteza

PROTEZY SZKIELETOWE – to nowoczesna wersja protezy akrylowej, którą wykonuje się u Pacjentów z częściowym brakiem uzębienia. Zaletą tej protezy jest jej osadzenie na cienkim metalowym szkielecie, co znacznie poprawia komfort użytkowania (w porównaniu z tradycyjną protezą akrylową). Dzięki temu jest praktycznie niewyczuwalna. Innym wariantem protezy szkieletowej jest PROTEZA ACETANOWA, wykonana z lekkiego i elastycznego tworzywa, którym jest acetan. Proteza bardzo lubiana przez pacjentów ze względu na walory estetyczne. Proteza acetanowa posiada klamry w kolorze zęba dzięki czemu są one niewidoczne i znacznie poprawiają komfort pacjenta.

 

Kombinowana proteza

PRACE KOMBINOWANE – specjalne połaczenie prac stałych (korony porcelanowe) z uzupełnieniami ruchomymi (protezy na zatrzaskach, protezy szkieletowe, protezy acetanowe,  etc). Zaletą tych prac jest duża wygoda i stabilność w ustach pacjenta. To rozwiązanie jest szczególnie polecane tym Pacjentom, którzy maja braki zębowe czesciowe zwłaszcza w odcinkach bocznych gdzie nie ma mozliwosci wykonania  mostów.

 

 

proteza natychmiastowaAcetolowa proteza

PROTEZY NATYCHMIASTOWE – jest to ruchome uzupełnienie (proteza akrylowa) , zakładane tuż po ekstrakcji czyli usunięciu zębów. Proteza natychmiastowa zabezpiecza ranę po usunięciu zęba i pełni funkcję estetyczną. Jest to rozwiązanie przejściowe wykonywane na czas gojenia się wyrostków.