Profilaktyka

profilaktykaProfilaktyka obejmuje wszystkie działania zmierzające do zapobiegania chorobom jamy ustnej poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Właściwie stosowana, pozwala osiągnąć otrzymać efektowne wyniki w postaci silnych i zdrowych zębów oraz pięknego, białego uśmiechu. Ścieżka do osiągnięcia takiego rezultatu jest krótsza niż sobie wyobrażasz. Zmiany w Twojej buzi zaczniemy od powstrzymania rozwijających się tam chorób, oczyścimy powierzchnię zębów i przestrzeni międzyzębowych, by bakterie nie mogły się tam rozwinąć, a później podejmiemy wszelkie kroki, by ten stan w Twoich ustach utrzymać na długie lata. Komfort, jaki zabiegi profilaktyczne dają naszym Pacjentom i uczucie czystości na powierzchni zębów wyczuwalnej nawet językiem sprawiają, że Pacjenci z przyjemnością przychodzą na kolejne wizyty.

LECZYMY PRZYCZYNY, A NIE SKUTKI

Nawet najbardziej zaawansowane metody leczenia zachowawczego nie zabezpieczają Pacjentów przed nawrotami próchnicy. Borowanie i stosowanie wypełnień pozwala zaleczyć negatywne efekty choroby, ale nie jej przyczyny. Leczenie przyczyn zapewnią tylko wielowymiarowe działania zapobiegające powstawaniu próchnicy obejmujące m.in.:
  • edukację Pacjentów:
  • utrwalenie korzystnych nawyków higienizacyjnych:
  • regularne wizyty kontrolne;
  • scaling;
  • piaskowanie;
  • fluoryzację.
Najważniejsza w profilaktyce jest współpraca Pacjentów z naszym personelem. Działania gabinetowe połączone z prawidłowo wykonanymi czynnościami higienizacyjnymi w domu przyczyniają się do utrzymania spektakularnych efektów leczenia. Zabiegi profilaktyczno-higienizacyjne w AuriDent obejmują dostosowane są do wieku i problemów pacjenta spotkania, dzięki temu wyrobienie właściwych nawyków higienizacyjnych staje się prostsze, a dobrane zabiegi mają lepszy efekt końcowy.

 

karta uzębieniaPRZEGLĄD STOMATOLOGICZNY – Każdemu pacjentowi zgłaszającemu się do naszego Centrum zapewniamy bezpłatny przegląd stomatologiczny przy użyciu kamery wewnątrzustnej. Jest to doskonałe urządzenie ułatwiające komunikację pomiędzy pacjentem, a lekarzem, ponieważ obraz z kamery doskonale uzupełnia słowa lekarza. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy dokładny wywiad, badanie stomatologiczne, instruktaż prawidłowego szczotkowania i nitkowania, a także profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego. Zabiegi higienizacyjne są niezbędnym warunkiem podjęcia dalszego leczenia. Po przeprowadzonym oczyszczaniu zębów i zabezpieczeniu ich fluorem, pacjent zostaje skierowany na wykonanie zdjęcia panoramicznego, a następnie do specjalisty na wykonanie kompleksowego planu leczenia.

Urządzenie do usuwania kamieniaSCALING – Przed rozpoczęciem leczenia, każdy pacjent jest poddawany profesjonalnemu oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego, nad- i poddziąsłowego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia w efekcie, którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym. W naszym Centrum zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego wykonujemy przed rozpoczęciem leczenia zachowawczego, protetycznego czy ortodontycznego.

Urządzenie do piaskowania zębówPIASKOWANIE – doskonałe uzupełnienie kompleksowej profilaktyki. Zabieg wykonywany jest po wcześniejszym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego. Polega na usuwaniu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów przy pomocy piasku stomatologicznego pod ciśnieniem. Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Regularne piaskowanie zaleca się także po założeniu aparatu ortodontycznego.

 

Pan fluorekFLUORYZACJA – zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Fluor uwalniany ze stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo zębów wzmacniając ich strukturę, dzięki czemu są one bardziej odporne na kwasy i bakterie powodujące próchnicę. Ponadto fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa. Fluoryzację przeprowadza się po mechanicznym oczyszczeniu zębów (scalingu). W naszym Centrum stosujemy preparaty w formie pianki, gwarantuje to doskonały kontakt jonów fluorkowych z tkankami zęba, a musujące i pękające pęcherzyki pianki dostarczają jony fluorkowe do tkanki zęba w równomierny i ciągły sposób. Truskawkowy lub miętowy smak pianki powoduje, że zabieg fluoryzacji jest przyjemny. Zabieg fluoryzacji jest zalecany zarówno dzieciom (od 7 roku życia) jak i dorosłym.

Fluorek na spacerze

LAKOWANIE – zabieg profilaktyczny, mający na celu wypełnienie bruzd na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalną światłoutwardzalnym materiałem (lakiem). Bruzdy i zagłębienia są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. Lak szczelinowy dokładnie wypełnia podatne na próchnicę miejsca, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii. Zabieg należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej.