Aktualności
28.09.2021

Ból zęba – co zrobić gdy Cię boli

Łagodne ćmienie, pulsujacy dyskomfort, czy silne, przeszywające szarpanie. Ból zęba może być naprawdę dokuczliwy i mimo, że czasem może być chwilowy, to w wielu przypadkach konieczna jest natychmiastowa wizyta u stomatologa.

O cz

Udostępnij:

Łagodne ćmienie, pulsujacy dyskomfort, czy silne, przeszywające szarpanie. Ból zęba może być naprawdę dokuczliwy i mimo, że czasem może być chwilowy, to w wielu przypadkach konieczna jest natychmiastowa wizyta u stomatologa.

O czym może świadczyć ból zęba?
Do najczęstszych przyczyn bólu zęba należą oczywiście uszkodzenie zębów przez pęknięcie szkliwa, czy próchnica. W tym miejscu warto wyjaśnić, że ból pojawia się, gdy luki w zębinie odsłonią wrażliwą miazgę zęba. Ból w tym przypadku może być bardzo dotkliwy, ponieważ miazga przez cały czas jest podrażniania, aż dochodzi do jej zapalenia.

Kolejną przyczyną bólu zęba może być ropień, który pojawia się w zapaleniu miazgi. Stan zapalny może rozprzestrzenić się i przejść na błonę pokrywającą kości (w tym żuchwy i szczęki) zwaną okostną. Ból zęba jest w tym przypadku bardzo dotkliwy i zwykle wymaga leczenia kanałowego, a w niektórych przypadkach zęba nie daje się uratować i konieczne jest jego usunięcie.

Poniżej przestawiamy krótką listę innych przyczyn bólu zęba, oczywiście lista nie zamyka całego katalogu, ale i tak jest dość obfita:

Neuralgia nerwu trójdzielnego – przeszywający, silny i nagły ból, pojawia się samoistnie, a między atakami Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Często mylony jest z ostrą nadwrażliwością zębów.
Zaburzenia stawu skroniowo- żuchwowego – ból przypomina ten, który pojawia się podczas zapalenia miazgi.
Zapalenie zatok – często powoduje nacisk na nerwy trójdzielne, co objawia się bólem obejmującym wiele zębów, zęby w obszarze chorobowym wykazują niski próg wrażliwości na zimno.
Co zrobić, gdy boli Cię ząb? Jak najszybciej do dentysty!
Każdy z powyższych przypadków kwalifikuje się do jak najszybszej wizyty dentystycznej. Z dwóch powodów. Po pierwsze szybkie podjęcie leczenia umożliwi mniejszą ingerencję w zębie i podnosi szansę na skuteczne wyleczenie. Po drugie, w przypadku, gdy przyczyna bólu zęba nie jest znana, wizyta u dentysty pozwoli wykluczyć zęby jako źródło dolegliwości i skoncentrować się na szukaniu innej przyczyny. Innym powodem jest fakt, że dolegliwości mogą nasilać się i lekkie ćmienie w południe może przejść w przeszywający ból o np. 3 nad ranem.

Pamiętajcie w Aurident mamy przygotowane miejsca w harmonogramie przyjęć dla Pacjentów bólowych.

Zapraszamy do kontaktu!
Tel: 601 084 886

Call Now Button