Jak skutecznie leczyć mleczaki u dzieci?
Pierwsze zęby mleczne pojawiają się między 6 a 8 miesiącem życia. W wieku około 2,5 lat dziecko zazwyczaj ma już komplet zębów mlecznych. Zaczynają wypadać około 6 roku życia. Żeby z
Pierwsze zęby mleczne pojawiają się między 6 a 8 miesiącem życia. W wieku około 2,5 lat dziecko zazwyczaj ma już komplet zębów mlecznych. Zaczynają wypadać około 6 roku życia. Żeby ząbki przetrwały w dobrym stanie te kilka lat intensywnego użytkowania trzeba o nie dbać, a jeśli pojawi się potrzeba także leczyć.
Dlaczego mleczaki trzeba leczyć?
Zęby mleczne są znacznie delikatniejsze strukturalnie niż zęby stałe. Słabiej zmineralizowane, z mniej odporną warstwą szkliwa są znacznie bardziej podatne na choroby i dlatego wymagają troskliwej uwagi. Zęby mleczne pełnią ważne funkcje:
- Umożliwiają dziecku naukę prawidłowego gryzienia. Dobrze rozdrobniony pokarm zapobiega powstawaniu późniejszym problemom ze strony układu pokarmowego.
- Robią miejsce przyszłym zębom stałym, od nich zależy prawidłowy rozwój zgryzu.
- Umożliwiają dziecku naukę mówienia. Braki w uzębieniu mogą skutkować wadami wymowy i trudnościami logopedycznymi.
- Najczęstszą przyczyną leczenia mleczaków jest próchnica, która jest chorobą zakaźną. Nieleczona próchnica zakazi zęby stałe, dlatego tak ważne jest, żeby pozbyć się stanów zapalnych od razu.
Jak leczyć zęby mleczne?
Mali pacjenci są wymagający. Są wrażliwi i mają znacznie mniejszy próg bólu. Do tego zwykle dochodzi strach związany z nietypową dla nich sytuacją, jaką z reguły jest wizyta u lekarza lub stomatologa. Żeby uniknąć niepotrzebnej traumy na przyszłość, podczas leczenia dzieci należy zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa oraz minimalizować dyskomfort i ból.
Metody leczenia małych pacjentów bez bólu są coraz lepsze. Na start dziecku można podać znieczulenie w postaci żelu lub poprzez komputerowe znieczulenie bezpośrednio do dziąsła.
Same metody opracowania zęba niekoniecznie wymagają użycia wiertła.
- Do leczenia używa się lasera, który w przypadku walki z próchnicą działa dokładnie w miejscu pojawienia się stanu zapalnego nie naruszając zdrowych tkanek tuż obok. Jego działanie jest bezbolesne.
- Do zwalczania bakterii próchniczych można użyć ozonowania, które dezynfekuje powierzchnię zębów i przestrzenie między zębowe zapobiegając pojawianiu się stanów zapalnych.
- Zakażoną próchnicą tkankę można ścierać przy pomocy wody z tlenkiem glinu aplikowanym na zęba pod wysokim ciśnieniem. Abrazja powietrzna wystarczająco dokładnie czyści zmiany próchnicowe i jest stosowana z dobrym efektem w gabinetach stomatologicznych.
Profilaktyka zamiast leczenia
Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu i stresu związanego z leczeniem zębów jest profilaktyka. Nauczenie dziecka, że trzeba każdego dnia dbać o higienę jamy ustnej, przełoży się na dobry nawyk w przyszłości, kiedy już pojawią się zęby stałe. Warto także zadbać o prawidłową dietę dziecka, unikać w niej nadmiaru cukru, który jest głównym sprawcą próchnicy. Małe ząbki można wzmacniać fluoryzacją lub lapisowaniem, impregnując je preparatem bakteriobójczym. Ważne są także kontrole u stomatologa w celu szybkiego zareagowania w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów z ząbkami.