Aktualności
28.09.2021

Krwawią Ci dziąsła? Nie lekceważ tego objawu

Krwawiące dziąsła to objaw, z którym spotykamy się często u naszych Pacjentów. Zwykle przyczyną tego zjawiska jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i towarzysząca jej choroba przyzębia.

Nieregularne szczotkowanie, rezygnacja z ni

Udostępnij:

Krwawiące dziąsła to objaw, z którym spotykamy się często u naszych Pacjentów. Zwykle przyczyną tego zjawiska jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i towarzysząca jej choroba przyzębia.

Nieregularne szczotkowanie, rezygnacja z nici dentystycznych czy płukanek sprawia, że na zębach osadzają się tworzące płytkę nazębną bakterie. Duże ilości płytki przekształcają się w kamień nazębny, który z kolei powoduje stan zapalny i recesje (cofnięcie się) dziąseł. W tej sytuacji konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia periodontologicznego.

Możliwe przyczyny krwawiących dziąseł
Niebezpieczeństwo związane z efektami chorób przyzębia nie jest niestety jedyną prawdopodobną przyczyną krwawiących dziąseł. Poniżej krótki katalog potencjalnych chorób, której mogą towarzyszyć krwawiące dziąsła:

Anemia – choroba jest spowodowana niedoborem żelaza sprawia, że organizm wytwarza zbyt małą ilość płytek krwi i powoduje zaburzenia jej krzepnięcia.
Cukrzyca – Ze względu na wahania cukru we krwi diabetycy bardziej, niż inni ludzie, narażeni są na zakażenia grzybicze i pleśniawki, czy zapalne stany dziąseł. Leczenie u cukrzyków jest procesem wymagającym i może być długotrwałe.
Leki – Niektóre leki stosowane długotrwale mogą powodować krwawienie dziąseł. W takiej sytuacji warto poprosić lekarza o inny lek.
Brak witamin – krwawiąc dziąsła mogą być także objawem niedoboru witamin. Czasem warto więc zastanowić się nad zmianą diety.
Powyższe przykłady pokazują, że krwawiących dziąseł nie można trywializować i ich wystąpienie należy skonsultować ze stomatologiem. Jego wprawne oko pozwoli ocenić jaka jest przyczyna schorzenia i jakie kroki należy podjąć.

Zapraszamy do Aurident!
Dr n. med. Joanna Sward

Call Now Button