Aktualności
28.09.2021

Leczenie kanałowe, czym jest i jak przebiega?

Gdy zmiany chorobowe w zębie są nieodwracalne, a próchnica dostanie się w głąb zakażając miazgę zęba, konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego. Jego celem jest usunięcie chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezy

Udostępnij:

Gdy zmiany chorobowe w zębie są nieodwracalne, a próchnica dostanie się w głąb zakażając miazgę zęba, konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego. Jego celem jest usunięcie chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowanie ich i wypełnienie odpowiednim materiałem. Leczenie endodontyczne daje szansę na uratowanie zęba przed koniecznością jego usunięcia.

Najważniejsze elementy leczenia
Leczenie kanałowe jest skomplikowanym procesem, w czasie którego doświadczenie lekarza, dokładność i użyte instrumenty decydują niejednokrotnie o jego powodzeniu. W bardzo uproszczonym modelu wygląda to następująco:

Otworzenie komory zęba i usunięcie miazgi zęba.
Opracowanie kanałów korzeniowych, w czasie którego całkowicie usuwa się miazgę kanałową z kanału korzeniowego wraz toksynami bakteryjnymi z kanalików zębowych. Poszerzony w ten sposób kanał staje się przygotowany do wypełnienia. Proces kończy się przepłukaniem kanałów.
Osuszenie kanałów.
Wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi, mającymi na celu szczelne zamknięcie całej długości kanału, które ma uniemożliwić przeniknięcie bakterii z jamy ustnej do zęba.
Wypełnienie zęba, mające na celu całkowite odzyskanie funkcji estetycznych i użytkowych zęba.
Celem leczenia kanałowego jest uratowanie zagrożonego zęba. Jeśli więc obawiasz się o stan swoich zębów odwiedź nas i poddaj się ocenie specjalistów z Aurident.

Dr n. med. Joanna Sward

Call Now Button