Leczenie zębów pod narkozą – charakterystyka zabiegu
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nastąpił bardzo duży postęp w stomatologii – obecnie wszystkie zabiegi można przeprowadzić w sposób zupełnie bezbolesny, w znieczuleniu miejscowym. Mimo to w przypadku niektórych pacjentów lepszy
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nastąpił bardzo duży postęp w stomatologii – obecnie wszystkie zabiegi można przeprowadzić w sposób zupełnie bezbolesny, w znieczuleniu miejscowym. Mimo to w przypadku niektórych pacjentów lepszym rozwiązaniem jest narkoza.
Jeśli istnieją odpowiednie wskazania, zabieg w znieczuleniu ogólnym może być wykonany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednak czy leczenie zębów pod narkozą na pewno można uznać za w pełni bezpieczne? Kto powinien wziąć pod uwagę takie rozwiązanie i dokąd można się zgłosić na tego typu zabieg?
Narkoza u osób niepełnosprawnych
Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym można przeprowadzić u pacjentów niemal w każdym wieku. Pierwszą grupą, u której wskazane jest zastosowanie narkozy, stanowią osoby niepełnosprawne. Pacjenci z tej grupy często nie są w stanie odpowiednio współpracować z lekarzem, w związku z czym nawet standardowe leczenie próchnicy może być niemożliwe. W takiej sytuacji znieczulenie ogólne nie tylko ogranicza stres u pacjenta, ale także pozwala stomatologowi wykonać wszystkie niezbędne zabiegi bez pośpiechu, z dużą starannością i łatwym dostępem do zębów wymagających interwencji.
Znieczulenie ogólne u dzieci
Druga grupa pacjentów, u których warto rozważyć narkozę, to małe dzieci. Już kilkulatki wymagają opieki dentystycznej, ale rodzice często zwlekają z wizytą, ponieważ dzieci niechętnie godzą się na jakiekolwiek zabiegi stomatologiczne. Ogromnego stresu oraz płaczu czasami nie udaje się w żaden sposób wyeliminować, nawet jeśli rodzice i lekarz starają się uspokoić małego pacjenta. W takiej sytuacji można spróbować wizyt adaptacyjnych oraz leczenia w sedacji (uzyskiwanej dzięki użyciu gazu rozweselającego). Gdy jednak nic nie pomaga, warto zaufać zespołowi stomatologów i anestezjologów. Leczenie zębów pod narkozą u dzieci, które nie współpracują lub posiadają rozległą próchnicę, to zazwyczaj jedyne rozwiązanie zapobiegające rozwinięciu się dentofobii.
Narkoza u osób dorosłych w przypadku dentofobii lub zabiegów chirurgicznych
Ostatnią grupę, u której można zastosować narkozę, stanowią dorośli z dentofobią lub wskazaniem do wykonania inwazyjnych zabiegów. Paraliżujący strach przed dentystą może przez wiele lat powstrzymywać przed wizytą u dentysty, co niestety w większości przypadków wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Ratunkiem dla takich pacjentów jest właśnie narkoza, pozwalająca wyleczyć wszystkie ubytki podczas jednej wizyty, bez odczuwania żadnego bólu. Ze znieczulenia ogólnego często korzystają również osoby dorosłe, u których konieczne jest przeprowadzenie np. zabiegów chirurgicznych. Na usuwanie zębów pod narkozą, w tym zwłaszcza zatrzymanych ósemek, decyduje się coraz więcej osób obawiających się długości takiego zabiegu (mogącego trwać nawet 1,5 godziny) czy ewentualnych, nieprzyjemnych odczuć (np. uczucia ciągnięcia, odgłosu wiercenia).
Gdzie można wyleczyć zęby w narkozie?
Zabiegi w znieczuleniu ogólnym można wykonać w klinikach stomatologicznych, które współpracują z anestezjologami. Tego typu leczenie jest refundowane tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. u osób niepełnosprawnych), dlatego większość pacjentów zainteresowanych możliwością wykonania zabiegów stomatologicznych w narkozie zgłasza się do prywatnych placówek. Odpowiednio przeprowadzone leczenie w znieczuleniu ogólnym – poprzedzone badaniami i koordynowane przez doświadczonego anestezjologa – nie powinno powodować poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zwykle już tego samego dnia po zabiegu pacjenci mogą wrócić do domu.