Aktualności
28.09.2021

Rodzaje bólu zębów

Jak Eskimosi mają niewiarygodną liczbę słów na określenie różnych rodzajów śniegu, tak dentyści mają cały szereg określeń na precyzyjne określenie rodzaju bólu zęba. Jest to bardzo pomocne narzędzie w czasie stawiania diagnozy,

Udostępnij:

Jak Eskimosi mają niewiarygodną liczbę słów na określenie różnych rodzajów śniegu, tak dentyści mają cały szereg określeń na precyzyjne określenie rodzaju bólu zęba. Jest to bardzo pomocne narzędzie w czasie stawiania diagnozy, bowiem sporo schorzeń wiąże się z charakterystycznymi dla siebie dolegliwościami.

Jakie bóle zęba
Ból nagły, ostry – jeśli odczuwalny jest przy spożywaniu zimnych lub gorących pokarmów związany jest zwykle z nadwrażliwością zębów. Najczęściej spowodowany cofnięciem się dziąseł lub utratą szkliwa. Może jednak być również oznaką próchnicy, ropnia zębowego np. złamania korzenia zęba.

Ból ćmiący lub pulsujący – jeśli ból nie mija może być objawem postępującej próchnicy, czy zapalenia miazgi.

Ból stały z towarzyszącym obrzękiem – niedający się zwalczyć środkami przeciwbólowymi i połączony z obrzękiem policzka może być związany z rozwijającą się infekcją bakteryjną miazgi zębowej z powikłaniami, do których mogą należeć ropień zębowy, torbiel korzeniowa, czy zapalenie tkanek około wierzchołkowych.

Ból podczas jedzenia – najczęściej spowodowany jest próchnicą lub np. niedopasowanym wypełnieniem.

Dla porządku napiszemy tylko, że bez względu na swoją naturę ból zęba jest powodem do szybkiej wizyty u dentysty.

Najlepiej w Aurident!
Tel: 601 084 886

Call Now Button