Aktualności
28.09.2021

Złamany lub ukruszony ząb

Złamany ząb, zwłaszcza widoczny, jest problemem natury estetycznej, jednak nie mniej ważną konsekwencją złamania, czy ukruszenia zęba jest zdrowotny aspekt tego wydarzenia.

Złamany, ukruszony lub pęknięty ząb – jak duży to pr

Udostępnij:

Złamany ząb, zwłaszcza widoczny, jest problemem natury estetycznej, jednak nie mniej ważną konsekwencją złamania, czy ukruszenia zęba jest zdrowotny aspekt tego wydarzenia.

Złamany, ukruszony lub pęknięty ząb – jak duży to problem?
Nie wdając się w szczegóły, oczywiście, że to duży problem. Szkliwo jest bardzo twarde i wytrzymałe, pod nim znajdują się tkanki, których odporność na próchnicę i uszkodzenia jest nieporównywalnie mniejsza. Dlatego też jak najszybciej należy udać się do dentysty celem rozpoznania rozległości problemu i jego usunięcia. Nie podejmowanie leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Jakie rozwiązania oferuje stomatologia?
W przypadku złamanego, ukruszonego lub pękniętego zęba najpierw trzeba wyleczyć zęba. Nie zawsze jest taka konieczność, ponieważ ząb mógł zostać złamany przez np. uderzenie, jednak w wielu wypadkach jest to spowodowane przeoczoną próchnicą wewnątrz zęba. Jeśli więc chcemy zająć się odbudową funkcji żucia i estetyki zęba, najpierw musimy mieć pewność, że ząb jest zdrowy.

Po zakończeniu leczenia jest cała gama rozwiązań estetycznych, które można wykorzystać przy odbudowie. Wszystko zależne jest od stopnia zniszczenia zęba. Do podstawowych rozwiązań protetycznych wykorzystywanych przy tego rodzaju problemach należą m.in.:

licówki porcelanowe;
korony;
mosty;
uzupełnienia na implantach (w przypadku konieczności usunięcia zęba).
Najważniejszymi elementami w leczeniu są czas, który minął od zaistnienia pęknięcia, czy złamania i zasięg tego zjawiska. To na tej podstawie lekarz proponuje najlepsze dla Pacjenta rozwiązania. Dlatego koniecznie udaj się do dentysty zbadać ten problem.

Jeśli coś takiego przytrafiło się Tobie zapraszamy do naszych gabinetów!
Tel: 601 084 886

Call Now Button