Aktualności
28.09.2021

Dentysta vs bakterie – wieczna walka o zdrowe zęby

Próchnica jest jedną z najpowszechniejszych chorób na kuli ziemskiej. Według badań ponad 90 % Polek i Polaków ma próchnicę. Statystyka ta jest zatrważająca, jednak wynika w dużej części z natury tej choroby.

Wyścig z bakteriam

Udostępnij:

Próchnica jest jedną z najpowszechniejszych chorób na kuli ziemskiej. Według badań ponad 90 % Polek i Polaków ma próchnicę. Statystyka ta jest zatrważająca, jednak wynika w dużej części z natury tej choroby.

Wyścig z bakteriami
Próchnice wywołują bakterie żywiące się niedomytymi resztkami pokarmowymi. Starania Pacjentów o uniknięcie choroby, zwykle owocują spowolnieniem rozwoju choroby, ale raczej skazane są na porażkę, jeśli chodzi o jej całkowite uniknięcie. Mimo, że wielu Pacjentów bardzo przykłada się do higieny jamy ustnej, regularnie myjąc, nitkując i płucząc zęby, to próchnica wciąż rozwija się i w końcu udaje się jej przebić przez pancerz ochronny zęba, jakim jest szkliwo.

Syzyfowe prace dentystów – czy warto?
Wrażenie niekończącej się iście syzyfowej pracy jest nieodparte. Jest jednak istotna różnica, Praca Syzyfa nie sprawiała, że kula, którą wpychał pod górę staje się lżejsza, natomiast dentyści dzięki współpracy w Pacjentami mają znacznie ułatwione zadanie. Jeśli bowiem Pacjent regularnie szczotkuje, nitkuje oraz płucze zęby, a także regularnie udaje się na wizytę kontrolną do dentysty, to znacznie zmniejsza szansę na poważne ubytki i schorzenia.

Efekt synergii w gabinecie
Synergia to działania jednostek, które wykonywane wspólnie dają efekt lepszy, niż gdy wykonywane są osobno. Taki właśnie efekt obserwujemy w przypadku walki z próchnicą. Z jednej strony są działania Pacjentów. Dokładają wszelkich starań, by bakterie z jamie ustnej miały jak najmniej pożywienia w przestrzeniach międzyzębowych, tym samym spowalniają rozwój choroby. Z drugiej strony są prace dentystów mające na celu usunięcie złogów kamienia nazębnego z powierzchni szkliwa oraz regularne kontrole, które pozwalają znaleźć ogniska próchnicy we wczesnym stadium i usunąć chorobę bezboleśnie i bez większych problemów. Efekty uzyskane dzięki takiej synergii pozwalają cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, a epizody obecności próchnicy usuwać szybko i bezboleśnie.

Po efekt synergii zapraszamy do Aurident!

Call Now Button