Implanty natychmiastowe – zęby w jeden dzień?
Czy da się założyć implant zęba w jeden dzień? I tak i nie. Rzeczywiście możesz wyjść z gabinetu stomatologicznego z pełnym uśmiechem po ekstrakcji przedniego zęba, jednak cały proces leczenia implantolog
Czy da się założyć implant zęba w jeden dzień? I tak i nie. Rzeczywiście możesz wyjść z gabinetu stomatologicznego z pełnym uśmiechem po ekstrakcji przedniego zęba, jednak cały proces leczenia implantologicznego trwa trochę dłużej i wymaga kilku wizyt w gabinecie. Jak zakładanie implantu natychmiastowego wygląda w praktyce?
Implant natychmiastowy w miejsce widocznego ubytku
Funkcjonowanie bez zęba byłoby dla pacjenta bardzo niekomfortowe. Zwłaszcza że pełna implantacja obejmuje gojenie się rany po usunięciu zęba lub zębów i może trwać nawet 3 m-ce. Implant natychmiastowy to nowoczesne rozwiązanie, które sprawia, że pacjent będący w trakcie procesu leczenia ma estetyczny uśmiech i może w miarę swobodnie funkcjonować. Nie jest to niestety rozwiązanie dla każdego.
Co wyklucza założenie implantu natychmiastowego?
Nie każdy pacjent może skorzystać z implantu natychmiastowego. W tym celu podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej stomatolog kwalifikuje do tego zabiegu. Najistotniejszym wskaźnikiem jest układ anatomiczny i stan kości pacjenta. Stan zapalny, słaby układ kostny uniemożliwi ustabilizowanie implantu i szybkie przyjęcie się wszczepu a tym samym dyskwalifikuje pacjenta to tego konkretnie sposobu leczenia.
Etapy leczenia implantem natychmiastowym
Jeśli kwalifikacja przebiegnie pomyślnie, kolejnym etapem jest dokładna diagnoza, która pozwoli przygotować dopasowany implant i tymczasową obudowę protetyczną oraz zaplanować kolejną wizytę.
Następny krok to usunięcie zęba lub zębów, wszczepienie implantu i zamontowanie korony implantu tymczasowego. To właśnie odbywa się podczas jednej wizyty dzięki wcześniejszym starannym przygotowaniom. Pacjent opuszcza gabinet z pełnym uzębieniem, ale nie jest to jeszcze koniec leczenia.
Zębodół po ekstrakcji z umieszczonym w nim implantem musi się zagoić. Dopiero wtedy (po około 2-3 miesiącach) implant tymczasowy zostanie zamieniony na implant docelowy w pełni funkcjonalny, którym pacjent będzie mógł gryźć. Implant natychmiastowy jest minimalnie krótszy, żeby nie obciążać nadmiernym naciskiem wrażliwego miejsca.
Zalety implantu tymczasowego
Dla pacjentów największą zaletą implantu natychmiastowego jest estetyka. W końcu na twarz i zęby zwracamy uwagę w pierwszym kontakcie. Długotrwały brak zęba to większy stres i brak pewności siebie w codziennych kontaktach.
Zaletą zastosowania implantu tymczasowego są także:
- Zabezpieczenie rany po ekstrakcji zęba, co pozwala na spokojne jej gojenie.
- W razie powikłań implant tymczasowy można bez szkody zdjąć i leczyć zmiany.
- Stabilizacja pozostałego uzębienia i dziąseł przed zmianami.
- Szybka implantacja zatrzymuje zanik kości wyrostka zębodołowego.
Implantacja natychmiastowa to zabieg, który jest możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu do diagnostyki (tomograf, skaner wewnątrzustny), wykonania implantu (drukarka 3D) oraz nawigacji komputerowej, dzięki której można precyzyjnie umieścić implant w zębodole. Nowoczesna stomatologia cyfrowa umożliwia znacznie szybsze i dokładniejsze leczenie zębów.