Blog
24.01.2022

Jakie są przeciwwskazania do implantów zębowych?

Implanty należą do jednej z najnowocześniejszych metod, pozwalających na uzupełnienie uzębienia. Dla większości osób jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu można cieszyć się pięknym uśmiechem, a jedzenie nie sprawia żadny

Udostępnij:

Implanty należą do jednej z najnowocześniejszych metod, pozwalających na uzupełnienie uzębienia. Dla większości osób jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu można cieszyć się pięknym uśmiechem, a jedzenie nie sprawia żadnych problemów. Jednak istnieje też kilka grup osób, które zdecydowanie powinny zrezygnować z tej opcji. Koniecznie sprawdź, czy należysz do tego grona.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe są śrubami tytanowymi, przytwierdzonymi tak, aby z czasem zastąpiły korzeń zęba. To sprawia, że możliwe staje się wstawienie bardzo naturalnej korony, która bardzo często nie odróżnia się od pozostałych zębów. Istnieje wiele opinii o implantach zębowych, jednak zawsze kluczowe jest to, aby udać się do doświadczonego stomatologa i szczerze opowiedzieć o przebytych chorobach bądź aktualnych dolegliwościach. Wszystkie te szczegóły sprawią, że specjalista będzie w stanie ocenić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, sprawiające, że implanty zębowe nie będą dobrym wyborem.

Implanty zębów przeciwwskazania

Jeszcze zanim zdecydujesz się na implanty zębowe, zapoznaj się z poniższą listą. W ten sposób będziesz wiedzieć, czy zaliczasz się do osób, które raczej nie powinny decydować się na tego typu rozwiązanie.

Z implantów należy zrezygnować w przypadku:

 • ciąży
 • nowotworu
 • osteoporozy
 • cukrzycy
 • AIDS
 • uzależnienia, np. narkomani, alkoholizmu
 • padaczki
 • chorób związanych z układem krzepnięcia, np. gdy występuje marskość wątroby
 • zbyt dużej i nieleczonej próchnicy
 • chorób reumatoidalnych
 • bardzo rozwiniętej paradontozy

Wymienione przeciwwskazania związane z montowaniem implantów zębowych mają charakter ogólny, dlatego podczas wizyty i dokładnego wywiadu ze stomatologiem, zostanie podjęta ostateczna decyzja. Dowiesz się wtedy, czy implanty są dla ciebie bezpieczne, ale też, czy na pewno pozwolą całkowicie wyeliminować problem związany z uzębieniem.

Implanty zębowe nie dla małoletnich

Szczególnie ważną informacją dla wszystkich rodziców jest fakt, że implanty zębowe u dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia, nie będą odpowiednim rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nadal są w trakcie rozwoju i zabieg mógłby zaburzyć prawidłowe kształtowanie się kości szczęki.

Dodatkowe przeciwwskazania

Istnieje kilka sytuacji, które mogą, ale nie muszą być problemem, gdy zamierzasz wstawiać implanty zębowe. Wady i poważne choroby serca, schorzenia szpiku kostnego, choroba Parkinsona czy choroby psychiczne stają się częstym przeciwwskazaniem do korzystania z tej opcji.

Przeciwwskazania związane z miejscem, gdzie ma znaleźć się implant

Niejednokrotnie dentysta odradza implanty zębowe, kiedy nie masz wystarczającej ilości miejsca pomiędzy zębami. Poza tym, gdy są one bardzo przechylone, również praca stomatologa może być utrudniona, np. w związku z wykonaniem korony. Bywa tak, że w miejscu, gdzie ma znaleźć się implant, pojawiło się zapalenie błony śluzowej czy jakiś uraz, co sprawia, że należy odłożyć w czasie zabieg.

Call Now Button