Nakładki ortodontyczne – kiedy się je stosuje i jak działają?
Każda wada zgryzu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W zależności od rodzaju i skomplikowania sprawiają one, że zęby szybciej się psują, powodują trudności w mówieniu (generują wady wymowy

Każda wada zgryzu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W zależności od rodzaju i skomplikowania sprawiają one, że zęby szybciej się psują, powodują trudności w mówieniu (generują wady wymowy), gryzieniu pokarmów (a co za tym idzie jego trawieniu). Poza tym osoby z wadą zgryzu czują się niekomfortowo także ze względów estetycznych. Dlatego też pacjenci dążą do ich wyleczenia. Niestety jest to proces, który wymaga cierpliwości, pokonania tymczasowych niewygód i jest kosztowny. Jak zmniejszyć uciążliwość takiej kuracji?
Jak działają nakładki ortodontyczne
Prawdziwą rewolucją w leczeniu wad zgryzu stały się nakładki ortodontyczne. Te lekkie, przezroczyste alignery z tworzywa sztucznego coraz częściej stają się alternatywnym wyborem dla tradycyjnych stałych aparatów ortodontycznych.
Tak, jak w przypadku stałych aparatów korekcyjnych, konieczna jest wizyta u ortodonty, diagnoza stanu obecnego uzębienia, wykonanie skanu wycisku. Dopiero na podstawie zebranych informacji powstaje plan leczenia, a wraz z nim pacjent otrzymuje komplet nakładek ortodontycznych, które nieznacznie różnią się od siebie. Pacjent przez określony czas używa każdej kolejnej nakładki. Żeby widoczne były efekty leczenia, konieczne jest noszenie ich minimum 22 godziny na dobę. Wymaga to cierpliwości i zdyscyplinowania – jak w przypadku każdej dłuższej kuracji. Badania wykazują jednak, że proces leczenia nakładkami jest szybki i skuteczny a przede wszystkim bardziej wygodny dla samego pacjenta.
Zalety wynikające z budowy nakładek ortodontycznych
Zalet wynikających z leczenia wad zgryzu nie trzeba wyliczać. Zna je każdy, kto boryka się z najmniejszą nawet wadą, która w mniejszym lub większym stopniu utrudnia mu funkcjonowanie. To po prostu poprawa komfortu życia w wielu jego aspektach.
Tego typu aparaty nakładkowe zbudowane są w sposób, który przynosi korzyści dla stosujących je pacjentów.
- Przezroczystość sprawia, że są mało widoczne. Można więc bez skrępowania nosić je w towarzystwie, w pracy, w szkole. Są bardzo estetyczne.
- Gładkie tworzywo, z którego wykonane są nakładki ortodontyczne, nie powoduje podrażnień w jamie ustnej ani reakcji alergicznych.
- Zdejmowane na czas jedzenia i czyszczenia zębów jest zwyczajnie wygodne. Kawałki jedzenia nie dostają się między elementy aparatu. Tak zęby, jak i nakładki można łatwo i dokładnie wyczyścić, tak często, jak to konieczne.
Kto i kiedy może stosować nakładki ortodontyczne?
Pod opieką lekarza ortodonty leczenie wad zgryzu nakładkami ortodontycznymi i trainerami można rozpocząć już u dzieci. W okresie, gdy wyżynają się zęby stałe, pojawiają się też wady zgryzu. Najczęściej przekłada się to na wady wymowy, dlatego konieczne jest ich jak najszybsze eliminowanie.
W każdym wieku przezroczyste alignery spełnią swoją funkcję, muszą tylko być starannie dobrane do potrzeb konkretnego pacjenta. On sam powinien być zdyscyplinowany w kwestii ich systematycznego stosowania.