Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym.
Pacjenci czÄ™sto odczuwajÄ… liczne wÄ…tpliwoÅ›ci zwiÄ…zane z czekajÄ…cym ich zabiegiem wszczepienia implantów zÄ™bowych. Czy boli, ile trwa rekonwalescencja, jakie sÄ… przeciwwskazania – to tylko niektóre z najczęściej zgÅ‚aszanych obaw, ktÃ
Pacjenci często odczuwają liczne wątpliwości związane z czekającym ich zabiegiem wszczepienia implantów zębowych. Czy boli, ile trwa rekonwalescencja, jakie są przeciwwskazania – to tylko niektóre z najczęściej zgłaszanych obaw, które powinny zostać szczegółowo wyjaśnione przez lekarza już podczas pierwszych wizyt.
Stomatolog musi również starannie omówić kolejne etapy, których pacjenci mogą się spodziewać w związku z planowanym leczeniem.
Implantologia to dziedzina, która w ostatnich latach mocno się rozwinęła, dzięki czemu obecnie doświadczony lekarz może niemal w każdym przypadku wykonać odbudowę uśmiechu, nawet jeśli pacjent posiada duże ubytki w uzębieniu. Proces wszczepienia implantów zębowych jest wieloetapowy – wymaga od pacjenta zarówno stawienia się na kilku wizytach w gabinecie dentystycznym, jak i wykonania zleconych badań. Wszystkie te kroki to jednak konieczność, a ich precyzyjna realizacja stanowi gwarancję uzyskania estetycznego oraz trwałego efektu.
Etap I – przed zabiegiem. Wywiad, badania i plan leczenia
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza drobiazgowy wywiad – pytania dotyczą nie tylko historii leczenia stomatologicznego, ale też innych chorób (np. choroby przewlekłe, leki przyjmowane na stałe, przebyte operacje). Ponadto stomatolog przedstawia wstępny kosztorys oraz informuje pacjenta o zagrożeniach związanych z zabiegiem i wyjaśnia wszystkie pojawiające się w związku z tym wątpliwości.
W trakcie konsultacji zostaje przeprowadzone podstawowe badanie jamy ustnej mające na celu ocenę np. zaawansowania próchnicy czy ewentualnego stłoczenia zębów. Lekarz zleca też wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz w zależności od potrzeb pacjenta, tomografii komputerowej zębów. Dodatkowo zabiegi z zakresu implantologii stomatologicznej powinny być poprzedzone badaniami laboratoryjnymi pozwalającymi zweryfikować ogólny stan zdrowia.
Etap II – zabieg. Wszczepienie implantu zębowego
Zabieg rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego, które w większości przypadków w zupełności wystarcza, aby pacjent czuł się komfortowo i nie odczuwał bólu. Czasem w zależności od przypadku lekarz może zalecić przeprowadzenie zabiegu pod narkozą. Następnie chirurg stomatolog za pomocą wiertła wykonuje otwór posiadający wymiary odpowiadające wcześniej przygotowanemu implantowi. Po wprowadzeniu implantu na właściwe miejsce lekarz wkręca śrubę zamykającą i zaszywa dziąsło (szwy należy zdjąć po ok. tygodniu). Co ważne dla wielu pacjentów, zabieg wszczepienia implantu zwykle nie trwa dłużej niż 20–30 minut.
Etap III – po zabiegu. Rekonwalescencja
Aby rana prawidłowo się zagoiła, pacjent musi starannie dbać o higienę jamy ustnej – lekarz zawsze informuje, jakich zaleceń należy bezwzględnie przestrzegać, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego. W razie wystąpienia bólu, który może pojawić się zwłaszcza w pierwszych godzinach i dniach po zabiegu, wskazane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz wykonywanie zimnych okładów.
Proces gojenia może trwać kilka miesięcy, ale z każdym dniem pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort. Podczas rekonwalescencji na implant zostaje nałożona korona tymczasowa, dlatego możliwe jest wrócenie do swoich stałych aktywności bez zakłopotania wywołanego widocznymi ubytkami w uzębieniu.