Progenia – na czym polega ta wada zgryzu? Jak można ją leczyć?
Badania wykazują, że ponad połowa Polaków ma jakąś wadę zgryzu. Progenia (przodożuchwie morfologiczne) to wada wrodzona. Charakterystyczne zmiany można zauważyć już u dziecka. Wymaga ona jak najszybsze
Badania wykazują, że ponad połowa Polaków ma jakąś wadę zgryzu. Progenia (przodożuchwie morfologiczne) to wada wrodzona. Charakterystyczne zmiany można zauważyć już u dziecka. Wymaga ona jak najszybszego podjęcia leczenia. Niewłaściwe nawyki, takie jak: zbyt długie podawanie pokarmów nadmiernie rozdrobnionych, używanie smoczka, czy ssanie kciuka, mogą pogłębić już istniejące nieprawidłowości. Jak przebiega leczenie progenii i na czym polega ta wada zgryzu?
Charakterystyczne cechy progenii. Z czym zmagają się pacjenci z tą wadą zgryzu na co dzień?
Progenią nazywamy przodozgryz, kiedy dolne zęby nachodzą na górne. Nieprawidłowo ukształtowane kości żuchwy ewidentnie wydłużają twarz, broda jest wysunięta do przodu. Ta wyraźna asymetria sprawia chorym wiele problemów. Nie akceptują oni swojego wyglądu i aspekt psychologiczny ma ogromny wpływ na dalsze życie z progenią. Wada ta wpływa także na fizjologię pacjenta.
Zniekształcenie kości wiąże się automatycznie z:
- Trudnościami w przeżuwaniu pokarmów, a w konsekwencji z problemami układu trawiennego.
- Wadami wymowy takimi jak seplenienie, niewyraźne wymawianie spółgłosek „b, f, p, w”, których ćwiczenia logopedyczne nie są w stanie całkowicie wyeliminować.
- Trudnościami z oddychaniem.
- Suchością w ustach.
- Częstszymi infekcjami górnych dróg oddechowych.
- Problemami ze snem.
- Bólami głowy.
- Zwiększonym ryzykiem parodontozy, próchnicy, zapalenia przyzębia.
- Krzywymi często pożółkłymi zębami.
Poszczególne problemy wpływają na siebie i potęgują oddziaływanie.
Czy jest możliwe całkowite wyleczenie progenii? Jak przebiega leczenie tej wady zgryzu?
Na różnych etapach diagnozowania i leczenia progenia wymaga ścisłej współpracy pacjenta z ortodontą, protetykiem, logopedą i chirurgiem. Wcześnie wykryta progenia lub zmiany o słabym stopniu nasilenia od początku powinny być prowadzone przez lekarza ortodontę.
Operacja jest jedyną metodą dającą gwarancję na całkowite usunięcie progenii u osób:
- dorosłych wcześniej nieleczonych,
- których lata leczenia ortodontycznego nie przyniosły spodziewanej poprawy,
- pacjentów ze złożoną progenią.
Metoda chirurgiczna zależy od rozległości wady. Wiąże się z łamaniem kości, usuwaniem niepotrzebnych kawałków i prawidłowym ich ustawieniu. Kilkugodzinna operacja wymaga znieczulenia ogólnego i ścisłego przestrzegania zasad pooperacyjnych. Pacjent przez około 4 tygodnie ma założone szyny, które utrudniają jedzenie i mówienie, ale pozwalają bezpiecznie i prawidłowo zrosnąć się kościom w nowym ustawieniu.
Jako społeczeństwo wady zgryzu mieliśmy zawsze, ale obecnie stomatologia ma o wiele większe możliwości w ich diagnozowaniu i leczeniu. Warto z tego skorzystać. Zwłaszcza w przypadku takich wad jak progenia, które bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjenta i mają wpływ na jego zdrowie ogólne.