Aktualności
28.09.2021

W stomatologii jak w życiu

Ceny w gabinetach stomatologicznych mogą być naprawdę zróżnicowane – dziś kilka słów na temat przyczyn takiego stanu rzeczy.

Czym jest dobre wypełnienie?

Wśród dentystów jest takie powiedzenie: „normalne wypełnienie

Udostępnij:

Ceny w gabinetach stomatologicznych mogą być naprawdę zróżnicowane – dziś kilka słów na temat przyczyn takiego stanu rzeczy.

Czym jest dobre wypełnienie?

Wśród dentystów jest takie powiedzenie: „normalne wypełnienie może wytrzymać nawet 10 lat, dobre powinno.” Na długość użytkowania wypełnienia wpływa wiele czynników poza metodą założenia i wykorzystanym materiałem, jednak wypełnienia z dobrego materiału są z reguły trwalsze, niż ich tańsze odpowiedniki. Ważną różnicą między tańszymi wypełnieniami a tymi droższymi jest zmiana właściwości fizycznych w czasie utwardzania plomby. Im mniejsza zmiana wielkości plomby, tym większa szansa na utrzymanie szczelności przez dłuższy czas, a co za tym idzie dłuższy czas użytkowania wypełnienia.

Kolor, faktura i ścieralność wypełnienia

Kolejnym ważnym punktem różniącym tańsze plomby od tych droższych jest możliwość dostosowana nowego wypełnienia do wyglądu, koloru i faktury zęba, w którym się znajduje. Tańsze odpowiedniki mają ograniczoną możliwość doboru koloru wypełnienia i mimo usilnych starań wizyta u dentysty może skończyć się stwierdzeniem, że tak musi zostać. Podobnie ma się rzecz z fakturą/gładkością plomby. Kluczem jest taki dobór i obróbka wypełnienia, by Pacjent nie był w stanie dostrzec granicy wypełnienia pod różnymi kątami, lepsze wypełnienia dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi pozwalają naprawdę utrudnić zadanie odróżnienia leczonego miejsca od pozostałej części zęba. Kolejny element odróżniający dobre wypełnienia od tych słabszych jest ich ścieralność. Najlepsze wypełnienia mają ścieralność identyczną z otaczającym je zębem. Dzięki temu przez lata użytkowania nie mamy problemu z nadmiernym ścieraniem się zębów przeciwstawnych w przypadku wypełnień zbyt mało ścieralnych, ani przeciwstawnej sytuacji w przypadku wypełnień zbyt szybko ścieralnych.

Call Now Button