Czym są kieszonki dziąsłowe i czy wymagają leczenia?
Kieszonki dziąsłowe to patologiczne zmiany wymagające konsultacji u stomatologa. Jak powstają te zmiany i jakie są sposoby ich leczenia? Zdrowe dziąsła przylegają do ścianki zęba. W ten sposób chronią bardziej wrażliwą szyjkę zębow
Kieszonki dziąsłowe to patologiczne zmiany wymagające konsultacji u stomatologa. Jak powstają te zmiany i jakie są sposoby ich leczenia? Zdrowe dziąsła przylegają do ścianki zęba. W ten sposób chronią bardziej wrażliwą szyjkę zębową oraz stabilizują ząb, zapobiegając jego rozchwianiu i wypadaniu.
W momencie, kiedy dziąsło odsuwa się od szkliwa zęba, powstają kieszonki dziąsłowe. Z czasem w szczelinach gromadzi się coraz więcej osadu, tworzy się kamień i powstaje bolesny stan zapalny.
Jakie są objawy powstających kieszonek zębowych?
Rowki zębowe, które mają więcej niż 2-3 milimetry wskazują na poważny problem. Pacjent z czasem będzie odczuwał coraz większy dyskomfort. Mogą pojawić się:
✔ Krwawienia dziąseł;
✔ Zaczerwienienie;
✔ Bolesność podczas mycia zębów, jedzenia, dotykania.
Dalsze konsekwencje to:
✔ Odsłonięcie szyjek zębowych;
✔ Ropne stany zapalne;
✔ Rozchwianie zębów, nawet ich wypadanie.
Przyczyna powstawania zmian
Pierwotne przyczyny pojawienia się takich zmian to przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej i zębów lub jej brak. Nagromadzony osad zamienia się w kamień. Wypełnia kieszonki zębowe, stopniowo je powiększając.
Duży wpływ na powstawanie kieszonek zębowych ma dieta ze zbyt dużą ilością cukru. Słodycze, słodkie napoje są pożywką dla bakterii. Te osłabiają zęby i powodują stany zapalne.
Przyczyną może być także palenie papierosów. Osad z trujących substancji skutecznie niszczy florę bakteryjną w jamie ustnej.
Przyczyny wtórne, to powstające w wyniku zaniedbań stany zapalne, zapalenie miazgi, zanik kości, przerost dziąseł i odrywanie się tkanki dziąsła od zęba.
Jak zapobiegać powstawaniu kieszonek zębowych i leczyć te powstałe?
Samodzielnie w warunkach domowych można stosować dostępne w aptece produkty do dokładnej higieny jamy ustnej, jak:
✔ Płyny do płukania zawierające np. chlorheksydynę – środek odkażający.
✔ Ziołowe płukanki zawierające szałwię i rumianek (działają obkurczająco, likwidują drobne stany zapalne).
✔ Domowe irygatory.
✔ Leczenie stomatologiczne kieszonek zębowych
Częste wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym pozwolą wykryć problem we wczesnej fazie rozwoju. Chorobami dziąseł i przyzębia zajmuje się periodontolog, a standardowym zabiegiem stomatologicznym leczącym kieszonki zębowe jest kiretaż. Polega on na dokładnym oczyszczeniu rowków zębowych z resztek obumarłej tkanki i kamienia. Zabieg spłyca kieszonki zębowe i eliminuje czynniki mogące powodować stany zapalne. Pozwala to na regenerację nabłonka i naturalne się połączenie ze ścianką zęba.
W zapobieganiu powstawania bolesnych chorób dziąseł bardzo istotna jest profilaktyka:
✔ Codzienna dokładna higiena jamy ustnej.
✔ Unikanie produktów zawierających cukier i zastąpienie ich bogatymi w wapń.
✔ Częste kontrole stomatologiczne, wczesne leczenie zębów oraz cykliczne usuwanie kamienia nazębnego. Na te zabiegi zapraszamy do naszej placówki Aurident.