Implanty zygomatyczne, czyli implanty dla wymagających
W nowoczesnej implantologii praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. Metody opracowane lata temu są stale udoskonalane wraz z dostępem do coraz nowocześniejszej technologii i coraz lepszych materiałów. Stomatologi
W nowoczesnej implantologii praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. Metody opracowane lata temu są stale udoskonalane wraz z dostępem do coraz nowocześniejszej technologii i coraz lepszych materiałów. Stomatologia stawia sobie za cel, żeby każdy pacjent wychodził z gabinetu dentystycznego z uśmiechem na ustach. Implanty zębowe zygomatyczne to jedna z metod na jego uzyskanie. Nawet najbardziej wymagające przypadki mają na to szansę.
Implanty zygomatyczne – na czym polega ta metoda uzupełniania ubytków w uzębieniu?
Ta metoda daje szansę na piękny zdrowy uśmiech pacjentom, u których nastąpił częściowy lub całkowity zanik kości szczęki. Alternatywne metody uzupełniania uzębienia mogą być w tym wypadku problematyczne. Wymagałyby długotrwałego i skomplikowanego leczenia z użyciem przeszczepów kości i innych metod ich regeneracji czy nadbudowy.
Zamiast tego można zastosować droższą, ale dużo szybszą i skuteczniejszą metodę wszczepiania tytanowych implantów w kość zygomatyczną (jarzmową policzkową). Właśnie od miejsca, w które wszczepiony zostanie implant, wzięła się nazwa zabiegu. Stosuje się go już od końca lat 80. XX wieku. Od początku, mimo mniej doskonałych technik, była to metoda o wysokiej skuteczności, z której efektów zadowoleni byli pacjenci i stomatolodzy. Tytanowe wszczepy charakteryzują się wysoką bio kompatybilnością. Szybciej zrastają się z tkanką, nie uczulają, nie są odrzucane przez organizm.
Tytanowe implanty w tym przypadku są dłuższe niż standardowo stosowane i umieszczane w kościach policzkowych obydwu stron twarzy pod dużym kątem. Umożliwia to trwałą nadbudowę protetyczną. Stabilne zakotwiczenie pozwala na natychmiastowe założenie protezy tymczasowej (po około pół roku zmieniona zostaje na stałą). Dla pacjenta taki szybki czas realizacji ma ogromne znaczenie. Od razu odczuwa on konkretne korzyści z zabiegu. Unika też zagrożeń i dyskomfortu, które wiązałyby się z alternatywną metodą chirurgiczną.
Dla kogo implanty zygomatyczne będą dobrym wyborem leczenia bezzębności?
Zabieg ten, mimo że kosztowny jest chętnie wybierany przez pacjentów. Dla kogo jest dobrym wyborem?
- Dla pacjentów z częściowym lub całkowitym zanikiem kości szczęki.
- Dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą poddawać się operacjom chirurgicznym.
- Chcą szybko cieszyć się efektem zabiegu.
- Zdecydowanie wolą nieinwazyjne zabiegi.
- Ich problemu protetycznego nie rozwiążą standardowe implanty.
Wszczepienie implantów zygomatycznych jest wykonywane przez specjalistów podczas znieczulenia ogólnego pacjenta. Wymagane jest zaplanowanie zabiegu. Wcześniej wykonuje się badania diagnostyczne w postaci tomografii komputerowej oraz ogólna ocena stanu faktycznego zębów. Z zabiegu wykluczają choroby zatok szczękowych.