Implanty zębów a cukrzyca. Czy cukrzyk może mieć implanty?
Przez lata uważano, że diabetycy nie mogą mieć wszczepianych implantów. Przez lata temat wszczepiania implantów u osób chorych na cukrzycę budził wiele wątpliwości i obaw. Głównym powodem, dla którego dia
Przez lata uważano, że diabetycy nie mogą mieć wszczepianych implantów. Przez lata temat wszczepiania implantów u osób chorych na cukrzycę budził wiele wątpliwości i obaw. Głównym powodem, dla którego diabetycy byli dyskwalifikowani z zabiegów implantologicznych, była zwiększona skłonność do powikłań. Co się zmieniło w tej kwestii?
Cukrzyca – powikłania i choroby zębów
Cukrzyca to choroba metaboliczna, związana z nieprawidłową gospodarką insuliny w organizmie. Stale podniesiony poziom cukru we krwi w dłuższej perspektywie wywołuje szereg zmian w organizmie. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, a niekontrolowany może prowadzić do powikłań, a nawet śmierci. To właśnie wysokie ryzyko powikłań sprawia, że cukrzyca dyskwalifikuje pacjentów do wielu zabiegów.
Jednocześnie cukrzyca zwiększa podatność na choroby zębów, co może skutkować ich utratą, a na pewno koniecznością przeprowadzania zabiegów i leczenia.
Czym jest implant zęba?
Implant zastępuje korzeń zęba. Na nim montowana jest korona zęba dopasowana kształtem i kolorem do pozostałych zębów. To praktyczny i nowoczesny sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu, który pozwala pacjentowi na normalne funkcjonowanie i estetycznie wygląda.
Cukrzyca a implantacja zębów – jakie są zagrożenia?
Implantacja zęba to proces wieloetapowy. Miejsce do wszczepienia implantu musi zostać przygotowane (często wiąże się to z ekstrakcją zęba) a sam implant musi zrosnąć się z kością, co wymaga czasu. Całość zabiegu opiera się na prawidłowym gojeniu się miejsca wszczepu. Cukrzyca może być przeciwwskazaniem do implantacji, ponieważ choroba zaburza prawidłowy i szybki proces gojenia się ran. Zwiększa także ryzyko infekcji w trakcie leczenia i powstania powikłań. Czy to oznacza, że cukrzyca zupełnie dyskwalifikuje do wstawienia implantu?
Proces implantacji zębów dla diabetyków
Na szczęście diabetycy nie są pozbawieni tej formy leczenia stomatologicznego, o ile spełnią określone warunki.
- Do zabiegu kwalifikowane są osoby, u których cukrzyca jest pod stałą kontrolą, poziom cukru jest ustabilizowany, a pacjent stosuje się do zaleceń diabetologa w kwestii leczenia.
- Wykluczone zostaną choroby współistniejące.
- Gęstość i ilość tkanki kostnej jest wystarczająca do wszczepienia implantu.
- Przed wszczepieniem implantu, w trakcie i po zabiegu diabetyk musi być pod kontrolą lekarza.
Technologia i materiały, które przyczyniają się do sukcesu
Współczesne technologie pozwalają bardziej precyzyjnie obrazować i przeprowadzać sam zabieg implantacji, co ułatwia gojenie się rany. Dodatkowo stosowane biokompatybilne materiały w implantach zębów zmniejszają ryzyko, że wszczep się nie przyjmie.
Powodzenie zabiegu implantu zęba zależy od wielu czynników. Obecna wiedza i możliwości zarówno w implantologii, jak i w leczeniu cukrzycy sprawiają, że diabetycy mogą korzystać z implantów zębów jako w celu uzyskania pięknego uśmiechu.